hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Profesörden "gaz tasarruflu makarna"

  Avrupa, doğalgaz tasarrufu yapmanın yollarını arıyor. Mutfakta tasarrufun arttırılmasına yönelik bir çözümse, Nobel Ödüllü İtalyan fizik profesöründen geldi. Profesör gaz tasarrufu yaparak nasıl makarna pişirileceğini sosyal medya hesabından paylaştı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Avrupa'da ana gündem enerji krizi. Rusya beklenileni yaptı. Gazprom kuzey akım-1 boru hattını kapattı. Kıta Avrupası, enerji tasarrufu yapmak durumunda kaldı. Nobel fizik ödüllü İtalyan Profesör Giorgio Parisi, sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu. Gazdan tasarruf ederek nasıl makarna yapılacağını paylaştı. Fizik profesörü Giorgio Parisi, bir kullanıcının paylaştığı formülü kendi hesabına ekledi.

  Profesörden gaz tasarruflu makarna

  Formüle göre su kaynadıktan sonra makarna içine atılıp 2 dakika pişiriliyor. Ardından ocak kapatılıyor ve tencerenin kapağı kapalı olarak makarna, ateşsiz pişmeye bırakılıyor. Parisi'nin paylaştığı bu yöntemle normalde 10 dakika olan makarna pişirme süresi 8 dakikaya iniyor. Böylelikle gazdan tasarruf sağlanıyor.

  Profesörün formülü, İtalyan Gazetesi La Repubblica'da yayınlandı. Gazete enerji krizine yönelik durumu gözler önüne seren bir yorumda bulundu. Parisi, "2 derece düşük ısıtıcılarla, hızlı bir duş aldıktan sonra, mum ışığında, kapalı ocakta pişmiş spagetti yiyeceğiz" dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow