Putin'den bir ilk: Kırım'ın ardından Mariupol'e geçti

Putin'den bir ilk: Kırım'ın ardından Mariupol'e geçti

İlhakın yıldönümünde Kırım'a giden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den kritik bir ziyaret daha geldi. Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Putin'i aranan kişi ilan etmesinin ardından Rus lider, geçtiğimiz yılın mayıs ayından itibaren Rus güçlerinin kontrolünde olan Ukrayna’nın liman kenti Mariupol’u ziyaret etti. Uluslararası haber ajansları Donbass bölgesine gerçekleştirilen bu ilk ziyareti 'sürpriz' olarak nitelendirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) Ukraynalı çocukların Rusya’ya kaçırıldığı iddiaları nedeniyle Rusya lideri Vladimir Putin’i aranan kişi ilan etti.

Bu kararın ardından Rus lider işgal edilen Ukrayna topraklarına ilk ziyaretini gerçekleştirdi.

Uluslararası haber ajansları bu ziyareti 'sürpriz' olarak nitelendirdi ve Rus liderin Mariupol'e gittiğini yazdı.

Rus ajanslarının Kremlin kaynaklarına dayandırdıkları haberlerine göre, Putin helikopterle Mariupol'a uçtu.

Devlet televizyonu RT ise Putin'in ziyaretine ait görüntüleri yayınladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Putin, arabasıyla şehrin çeşitli semtlerini dolaşarak molalar verdi ve bölge sakinleriyle görüştü.

Rus basınında yer alan haberlere göre Kremlin’den yapılan açıklamada, “Vladimir Putin helikopterle Mariupol'a geldi. Şehrin çeşitli semtlerini gezdi, sahil şeridindeki yat kulübü, tiyatro binası, tarihi yerleri inceledi. Putin, Nevsky bölgesinde yerel sakinlerle konuştu. Ailelerden birinin daveti üzerine evlerine gitti” denildi.

Al Jazeera Putin'in bu ziyareti için 'savaştan bu yana cephe hatlarına en yakın olduğu yer burası' değerlendirmesinde bulundu.

Putin'in Mariupol ziyareti, UCM'nin Cuma günü Putin hakkında tutuklama emri çıkardığını ve Putin'i yüzlerce çocuğu Ukrayna'dan yasadışı yollardan sınır dışı etmekle suçladığını açıklamasının ardından geldi.

Rus lider, tutuklama emri hakkında henüz kamuoyuna açıklama yapmadı. Ancak Kremlin sözcüsü bunu 'geçersiz ve hükümsüz' olarak nitelendirdi ve Rusya'nın UCM tarafından gündeme getirilen meseleleri 'çirkin ve kabul edilemez' bulduğunu söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

UKRAYNA SAVUNMA BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Ukrayna Savunma Bakanlığı, resmi sosyal medya hesabından Putin’in Mariupol ziyaretine ilişkin yaptığı açıklamada, “Bir hırsıza yakışır şekilde Putin, gecenin karanlığında Ukraynalı Mariupol'u ziyaret etti” denildi.

PUTİN’İN KIRIM ZİYARETİ


Rusya Devlet Başkanı Putin, dün 2014 yılında Rusya tarafından ilhak edilen Kırım’a gitti. Putin burada çocuklar için olan bir sanat okulunun açılışına katıldı.