Putin'den gıda krizi açıklaması

Putin'den gıda krizi açıklaması

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin başkenti Moskova’da, Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo'yu ağırladı. Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Rus lider, tahıl çıkarılmasını engellemediklerini savunarak harekete geçme çağrısı yaptı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş dünyayı küresel gıda krizine sürükleyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, krizin çözümüne ilişkin "Bütün bu konuları batılı liderlerle gıyaben tartışıyoruz ve ne kadar uzun süre olursa olsun tartışabiliriz. ancak gıda durumunun trajik hale gelmemesi için harekete geçmemiz gerekiyor.” açıklamasını yaptı.

Putin, Rusya’nın başkenti Moskova’da Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo’yu ağırladı. O görüşmenin ardından kameralar karşısına geçen Putin, ülkesinin tahıl çıkarılmasını engellemediğini savundu.

Vladimir Putin, “Ukrayna yönetimi, limanların girişine mayın koydu. Bu mayınları temizlemelerini ve oradan tahılı çıkarmalarını kimse engellemiyor. Güvenliğin sağlanacağını garanti ediyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Putin ayrıca, dünyada 800 milyon ton tahılın üretildiğine dikkat çekerek “Bu yıl yaklaşık 50 milyon ton tahıl tedarik etmeye hazırız” sözleriyle bu yıla işaret etti.

Endonezya Devlet Başkanı Widodo ise "Tüm dünya liderlerini çok taraflılık, barış ve iş birliği ruhunu canlandırmaya çağırıyorum. Ancak bu ruhla barış sağlanabilir." sözleriyle dünyaya barış çağrısı yaptı.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber