ABD'li sözcüden Rakka açıklaması

Video: ABD'li sözcüden Rakka açıklaması
Suriye'de Rakka'dan DEAŞ'ın saf dışı bırakılmasından sonra BBC kentten tahliye edilen DEAŞ'lıları haberleştirmişti. Konu DEAŞ ile mücadele koalisyonu sözcüsüne soruldu. Albay Dillon, anlaşma gereği 3500 sivil ve 300 kadar potansiyel DEAŞ'lı teröristin tahliye edildiğini açıkladı. Dillon, <a class="in-news-link" href="/abd" target="_blank" title="ABD haberleri">ABD</a>'nin süreçte bir rolü olmadığını savundu.

Suriye'de Rakka'dan DEAŞ'ın saf dışı bırakılmasından sonra BBC kentten tahliye edilen DEAŞ'lıları haberleştirmişti. Konu DEAŞ ile mücadele koalisyonu sözcüsüne soruldu. Albay Dillon, anlaşma gereği 3500 sivil ve 300 kadar potansiyel DEAŞ'lı teröristin tahliye edildiğini açıkladı. Dillon, ABD'nin süreçte bir rolü olmadığını savundu.

Daha önce terör örgütü DEAŞ'ın kalesi konumundaki Rakka'dan, DEAŞ'ın kentte yenilgiye uğraması sonrası, DEAŞ militanlarının ve ailelerinin tahliye edildiği haberi, Amerikan Savunma Bakanlığı'nın da gündemindeydi. ABD öncülüğündeki DEAŞ ile mücadele koalisyonu sözcüsü Albay John Dillon, Pentagon'daki Brifing'de video konferans yöntemiyle soruları yanıtladı.

Sözcüye, BBC haberindeki anlaşma iddiası ve tahliye rakamları soruldu. Dillon, 10 ve 14 Ekim'de yapılan basın açıklamalarına atıfta bulundu. Rakka Sivil Konseyi "SDG ve aşiret liderler arasında anlaşmadan daha önce çok söz ettik" derken, "Anlaşmayla amaç sivillerin daha fazla kayıp olmadan çıkartılmasıydı." dedi. Sözcüye göre, alaşmadan ve konvoy tahliye edildikten sonra 100 DEAŞ'lı daha teslim oldu.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS