Reza Zarrab savunmanın sorularını yanıtlıyor

Reza Zarrab savunmanın sorularını yanıtlıyor

ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımları delme, bankacılık sahtekarlığı ve kara para aklama suçlamalarına maruz alan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla ile birlikte yargılanan, ancak daha sonra 'tanık' konumuna geçen Reza Zarrab, bugün yapılan çapraz sorgusunda yaptığı hayali ihracatlar konusunda Hakan Atilla'ya yalan söylediğini itiraf etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Duruşmada Avukat Fleming, Zarrab'a “Daha önce hiç Hakan Atilla’nın ofisine gitmediniz değil mi?” sorusunu sordu.

Zarrab ise  “Atilla’nın bankadaki ofisine hiç gittiğimi hatırlamıyorum hanımefendi.” yanıtını verdi, ayrıca ofisinin kaçıncı katta olduğunu da bilmediğini söyledi.

Duruşmada bugün savunmanın ses kayıtları dinletiliyor ve İngilizce dökümleri kabul ediliyor.

Zarrab ayrıca Hakan Atilla’nın tutuklanmasını duyduğunda çok şaşırdığını da ifade etti.  Avukat Fleming, Zarrab’a “Atilla’nın tutuklanmasına çok şaşırdığınızı ifade etmişsiniz.” dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Zarrab ise  “Evet. Şok geçirdim” yanıtını verdi.

Duruşmada Zarrab ayrıca İran Cumhurbaşkanıyla hiç görüşmediğini de kaydetti, “İran Cumhurbaşkanı Ayetullah Ali Hamaney ve eski cumhurbaşkanı Ahmedinejad’la hiç görüşmedim” dedi.

Duruşmada dinletilen bir ses kaydı sonrasında, Zarrab kaydın kendisiyle Süleyman Aslan arasında olduğunu söyledi.

Halkbank’ta Aslan ve Hakan Atilla ile yapılan bir toplantının ardından gerçekleşen telefon görüşmesi olduğu ifade edildi.

Duruşmada Zarrab'ın Ebru Gündeş ile evliliği de gündeme geldi, yatının ve evinin fotoğrafları gösterildi.

Zarrab yapılan haberlerin yüzde 99'unun yalan olduğunu savundu.

"Hakan Atilla'ya yalan söyledim"

Savcılığın dört gün süren sorgulamasının ardından, dün olduğu gibi bugün de savunma avukatlarından Cathy Fleming tarafından çapraz sorgulamaya tutulan Zarrab, "Dubai üzerinden, transit olarak İran'a yollayacağımız gıda ihracatı ile alakalı, ama ortada olmayan ticaretle ilgili Hakan Atilla'nın hiçbir bilgisi yok" dedi.

Bunun üzerine 'Yani Atilla'ya yalan mı söylediniz' diyerek devreye giren Fleming'e, "Hakan Atilla ile konuştuğumuzda, Genel Müdür Süleyman Aslan'ın reaksiyonundan çok farklı reaksiyon gösterdi. Ben de yalan söyledim kendisine" yanıtı verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yanında çalışan kişiler ile Hakan Atilla ve öteki Halkbank çalışanları ile yaptığı telefon konuşmaları kayıtları dinletilen Zarrab, bu kayıtlardan birinde 'herkesin bir fiyatı vardır' dediğini de kabul etti. Zarrab, "Rüşvete meyilli her insanın elbette bir fiyatı vardır. Rüşvete meyilli insanlardan bahsediyorum" dedi.

İran'ın petrol ve doğalgaz gelirlerinin toplandığı Halkbank'tan hayali ihracat yolu ile çıkardığını böylelikle İran'ın uluslararası ödemelerini yaptığını, bundan da komisyon aldığını anlatan Zarrab, "Halkbank'ta belirli insanların benim yaptığım işlerle ilgili bilgileri vardı. Hakan Atilla'nın benim komisyon kazancımda rolü yok ama, bu sistemin geliştirilmesinde rolü vardır" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Zarrab, Atilla'nın yanı sıra yaptığı hayali ihracat işinin gerçek yüzünü bilmeyen bir çok banka çalışanına da yalan söylediğini kabul etti.