hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Robot köpeği zihin gücüyle kontrol ettiler

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Robot köpek son dönemde kullanım alanı açısından sıklıkla gündemde. Son olarak Avustralya ordusu askerlerin zihin kontrolüyle robot köpeği kontrol edebildiği bir sistem kullanmaya başladı. Askerler sistemi başarıyla denedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yolda devriye gezen ve bir robot köpeği de zihin gücü ile kontrol eden askerler bilim kurgu gibi gelebilir, ancak görüntüler tamamen gerçek.

  AVUSTRALYA ORDUSU ZİHİN KONTROLÜ DENEMESİNİ BAŞARDI

  Avustralya ordusu, bir başlığın içine özenle yerleştirilmiş sekiz sensörle zihin kontrol etme yeteneklerini geliştirdi. Bu, bir askerin beyin sinyallerini robot köpeğe giden talimatlara çeviren bir yapay zeka kod çözücü sayesinde oluyor.

  Video, robot köpeğe zihin gücü yoluyla talimat vererek bir tesisi taramasının istendiği devriyeden. Askerler beyin dalgalarından gönderilen sinyal eli robot köpeği kontrol etmede yüzde 94 başarı sağladı.

  Robot köpeği zihin gücüyle kontrol ettiler

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kullanıcı, robot köpeği kontrol etmek için artırılmış beyin-robot ara yüzü programını kullanıyor. Elektronik gözlük sayesinde de kişinin, robotun hareket etmesini istediği yönü hayal etmesi ve makinenin onu takip etmesi yeterli.

  Bu teknoloji ayrıca, askerlerin savaş için ideal olan robotları kumandasız olarak kontrol etmelerini sağlıyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow