Rus Dışişleri Bakanı Lavrov Türkiye'de... Masada 3 önemli başlık var

Rus Dışişleri Bakanı Lavrov Türkiye'de... Masada 3 önemli başlık var

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Türkiye iki gün boyunca önemli bir ismi ağırlıyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'un davetlisi olarak Türkiye'ye geliyor. Peki Lavrov'un çantasında hangi dosyalar var? Çavuşoğlu-Lavrov görüşmesinde hangi konular ele alınacak?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ankara ile Moskova arasındaki diplomasi trafiği sürüyor. Rusya’daki, Türkiye, Suriye, İran ve Rusya Dışişleri Bakan yardımcılarının 4’lü toplantısının ardından bu kez de Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Türkiye’de.

ÇAVUŞOĞLU-LAVROV NE GÖRÜŞECEK?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Lavrov’un ziyareti 2 gün sürecek. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Lavrov önce iftar yemeğinde bir araya gelecek. 7 Nisan’da ise resmi görüşme ve ortak basın açıklaması gerçekleştirilmesi planlanıyor. Son görüşme 15 Mart’ta olmak üzere bu yıl 2 kez telefonda görüşen iki bakan bu kez yüz yüze görüşecek ve gündemdeki konuları masaya yatıracak.

GÜNDEM TAHIL KORİDORU, UKRAYNA SAVAŞI VE SURİYE

Görüşmelerde gündemdeki konulardan biri tahıl anlaşması olacak. Rusya’nın tahıl ve gübre ihracatında yaşadığı sorunlar, ödeme ve swift sistemine Rus bankasının dahil edilmemesi gibi konular ele alınacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Görüşmenin 2 .gündem maddesi ise Suriye olacak. Türkiye-Suriye ilişkilerinin normalleştirilmesi görüşmeleri tüm boyutları ile görüşülecek. Hem Rusya’da gerçekleştirilen Dışişleri Bakan Yardımcıları düzeyindeki toplantının sonuçları hem de bugüne kadar atılan adımlar değerlendirilecek.

Bakanların Ukrayna krizindeki mevcut durumu da değerlendirmesi, sorunların barışçıl yöntemlerle çözülmesi için müzakere etmesi de bekleniyor.

ENERJİ SEKTÖRÜNDE İŞ BİRLİĞİ VE TURİZM ELE ALINACAK

Ayrıca ikili ilişkiler başlığında enerji ve turizm konularını da gündeme gelmesi bekleniyor.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber