Rus güçleri Çernobil'den çekildi

Rus güçleri Çernobil'den çekildi

Rusya-Ukrayna savaşının başından bu yana Çernobil Nükleer Santrali'nin güvenliği büyük bir endişe kaynağıydı. Ukrayna Ulusal Nükleer Enerji Üretim Kuruluşu, Rus askeri birliklerinin Çernobil’den çekildiğini açıkladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ukrayna Ulusal Nükleer Enerji Üretim Kuruluşu, Rus askeri birliklerinin Çernobil’den çekildiğini “Rus işgalci güçler, Çernobil Nükleer Santrali’ni terk etti. Santralde yabancı yok." ifadelerle duyurdu. Kuruluştan yapılan açıklamada, Rus ordusunun Slavutiç kentinden çekildiğini santralden ayrılırken ise esir aldıkları Ukrayna ulusal muhafızlarını götürdüğünü açıkladı.

Çernobil Nükleer Santrali, 24 Şubat’ta Rus birlikleri tarafından ele geçirilmiş, daha sonra santraldeki nükleer izleme sistemlerinin Uluslararası Atom Enerjisi Kurumuna veri aktarmayı durdurduğu belirtilmişti. Amerikan Savunma Bakanlığı’ndan Çernobil ile ilgili yeni bir açıklama geldi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Pentagon Sözcüsü John Kirby’de “Bazı Rus güçlerinin Çernobil tesisinden ayrıldığına dair işaretler gördük. Yine kuzeye, Belarus’a geri dönmek için yola çıktıklarını anlıyoruz. Ancak belirtiler tam olarak net değil.” sözleri Rus güçlerinin Çernobil’den çekildiğinin kaydedildiğini söyledi.