Rus uzman CNN TÜRK'e konuştu: Prigojin hayatta, Putin ise kanser!

Rus uzman CNN TÜRK'e konuştu: Prigojin hayatta, Putin ise kanser!

Rusya'da Wagner liderinin hayatını kaybettiği uçak kazasının ardından Prigojin'in hayatta olup olmadığı da tartışma konusu. Wagner lideri Prigojin'in ölmediği ve Karayipler'de bir adada kaldığı da iddialar arasında. Tüm bu iddiaların sahibi Rus Siyaset Bilimcisi Valeriy Solovey, CNN TÜRK Spikeri Semiha Şahin'in canlı yayında sorularını yanıtladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Solovey, Prigojin'in ölmediğini öne sürerek şunları söyledi:

BU İDDİALARI DESTEKLEYEN SOMUT BİR KANIT YA DA KAYNAĞI VAR MI?

Ben kesinlikle biliyorum ki Prigojin sağ ve Güney Amerika'da Karayipler'de. Putin'le görüşüyorlar. Wagner'in komutanları öldüler ancak Prigojin o uçakta değildi. Çok sağlam kaynaklarım var. Bunlar Prigojin'i yakından tanıyan insanlar. Bunu kanıtlayacak bir görüntü elimde yok. Ancak bildiğim üzere Prigojin bir kaç ay sonra Rusya'ya ve politikaya aktif olarak dönecektir. 

PRİGOJİN NEDEN HAYATTA KALDIĞINI GİZLEMEK İSTİYOR?

Prigojin ortaya çıkmak için Putin'in ölümünü bekliyor. Yakında öleceğini biliyordur ve Putin öldükten sonra Rusya politikasına aktif olarak katılacaktır. Planları net. Putin şu anda kanser ve son dönemlerini yaşıyor.

NEDEN WAGNER'İN AKTİF OLDUĞU AFRİKA ÜLKELERİNDEN BİRİNDE DEĞİL DE KARAYİPLER'DE?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Güney Amerika'da bulunduğu yerde çok daha güvenli. Ülke yönetiminden teminatlar aldı. Afrika'da güvenliği sağlamak, Güney Amerika ülkelerine nispeten zor. Herkes biliyor nerede olduğunu ancak karışmazlar. Çünkü yönetimden teminat aldı.

Rus uzman CNN TÜRKe konuştu: Prigojin hayatta, Putin ise kanser

PUTİN'İN NASIL BİR RAHATSIZLIĞI VAR?

Onu tedavi eden hekimlerden bilgi alıyorum. Putin'i gördüğünüz zaman o kesinlikle Putin değildir. Valdai'de bulunuyor ve sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşmek için oradan çıktı. Çünkü Sayın Erdoğan onun ikiziyle değil, şahsen kendisiyle görüşmek istedi. Yoksa oradan çıkmıyor. Hekimleri sonbaharı göremeyeceğini net olarak Putin'e söylemişler. Günde 30-40 dakika çalışabiliyor. Sadece hekimleriyle temasta. Onun harici kimseyle görüşmüyor.

PRİGOJİN GERÇEKTEN HAYATTAYSA BU RUSYA VE DÜNYA İÇİN NE ANLAMA GELİYOR?

Dünya için çok anlamlı değil ama Moskova için çok anlamlı. Prigojin, Wagner içerisindeki sağ kalanlarla beraber Rusya'da yaşanacak olası siyasi krizde aktif rol alacaktır.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber