Rusya mahkumları mı askere alıyor?

Rusya mahkumları mı askere alıyor?

Rus paralı asker grubu Wagner temsilcilerinin, hapishaneden askere yazılacak gönüllüler aradığı öne sürüldü. Sosyal medyada paylaşılan videoda, grubun liderinin mahkumlara askeri hizmet karşılığı cezalarını silme sözü verdiği görüldü.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Defalarca iddialar ortaya atılmıştı. Şimdi ise videoları çıktı. Sosyal medya, Rus paralı asker grubunun hapishaneden askere yazılacak gönüllüler topladığı görüntüleri konuşuyor.

Görüntülerin, özellikle Libya ve Suriye'deki faaliyetlerle nam salan Wagner Grubu'na ait olduğu öne sürüldü. Videoda grubun lideri Yevgeni Prigozhin'in bir grup mahkuma hitap ettiği görüldü. Prigozhin,, mahkumlara 6 ay askere yazılma karşılığında hapis cezalarını silme taahhüdü verdi. Ancak Ukrayna'da askerden kaçmayı planlayanları idam ile tehdit etti.

Prigozhin, konuşması sırasında Rusya'nın Ukrayna'da yaşadığı sıkıntılara da dikkat çekti. Videoyu kimin çektiği, ne zaman çekildiği ve nasıl yayıldığı bilinmiyor. Ancak video üzerinde yapılan tahliller, görüntülerdeki kişinin %70 ihtimal ile Prigozhin olduğuna işaret ediyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Prighozin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in en büyük destekçilerinden biri. Ancak kendisi,, resmi olarak Wagner Grubu ile bağlantısı olduğunu reddediyor.