Rusya-Ukrayna gerilimi tırmanıyor

Rusya-Ukrayna gerilimi tırmanıyor

Tüm gözler günlerdir Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan gerilimde. Gerilimin nereye varacağı merak edilirken Rusya Karadeniz’de tatbikata başladı. Ukrayna ise kırım sınırında savunma tatbikatı düzenledi.

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim tırmanmaya devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri'nin Karadeniz’e savaş gemisi çıkarma kararından sonra hareketlilik başladı.

Rus haber ajansına göre Rus donanması Amerikan savaş gemilerinin geçişinden önce tatbikatı başlattı. Karadeniz'de başlatılan tatbikatta askeri uçak ve helikopterler de yer alıyor.

Rusya'nın düzenlediği tatbikatta uçak ve helikopterler havadaki ve yerdeki hedefleri vuracak. Rusya, Hazar Denizi'ndeki filoya ait 15 savaş gemisini Karadeniz’e yollamıştı.

İki Amerikan savaş gemisi de gerginliğin olduğu Ukrayna’ya doğru yola çıkmış ve gemilerin boğazlardan geçişi için Türkiye’den izin istenmişti. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ise Rusya tarafından 2014 yılında ilhak edilen kırım sınırında savunma tatbikatı başlattı. Yapılan tatbikatta sınırda gerçekleşebilecek Rus saldırısına karşı piyade ve tank savunması çalışıldı.