hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Rusya'dan Finval 2023 Tatbikatı

  Rusya, nakliye rotasını korumak amacıyla ülkenin kuzeydoğusunda tatbikat başlattı. "Finval-2023" isimli tatbikatta 10 bin Rus askeri, personel ile uçak ve helikopterler de yer alıyor. Tatbikatın ne kadar süreceği ise belirtilmedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rusya, NATO'ya gözdağı verdi. Seyir füzeleriyle devasa tatbikat yaptı.

  Rusya, Kuzey Kutbu'ndaki nakliye rotasını korumak amacıyla, kendisini Alaska'dan ayıran denizlerdeki sahte hedeflere seyir füzeleri ateşledi.

  Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Rus Donanması Komutanı Nikolay Yevmenov komutasında yapılan tatbikatın kuzey deniz rotasını korumaya yönelik olduğu kaydedildi.

  Rusyadan Finval 2023 Tatbikatı

  Taktik içerikli tatbikat, Bering Denizi'nde, Çukotka açıklarında ve yarımadasında yapıldı.

  Tatbikata yaklaşık 10 bin askeri personel ile gemi, denizaltı, uçak, helikopter, kıyı füze sistemleri dahil 50'den fazla askeri teçhizat katıldı.

  Rusya'nın genişletmeyi planladığı nakliye rotası, Norveç ve Finlandiya sınırlarından ABD'nin en batı noktası olan Bering Boğazı'na kadar uzanıyor.

  Rusyadan Finval 2023 Tatbikatı

  Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Tatbikatın tüm bölümleri, doğası gereği savunma amaçlıdır ve Rusya'nın kuzeydoğu sınırlarındaki operasyonlar için kuvvet ve birliklerin eğitimini iyileştirmeyi amaçlamaktadır." ifadesi kullanıldı.

  "Finval-2023" Tatbikatının ne zaman sona ereceğine ilişkin bilgi verilmedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow