Rusya'dan İsrail-Hamas çatışmasıyla ilgili çağrı

Rusya'dan İsrail-Hamas çatışmasıyla ilgili çağrı

Putin'in Filistin devleti kurulmalı çağrısına bir destek de Sergey Lavrov'dan geldi. Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, İsrail-Filistin arasında çatışmaların durmasını istedi. Sorunun çözümünün Filistin devletinin kurulmasında olduğunun üzerine durdu.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

“Ben Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin kararlarının uygulanması gerektiğini vurguluyorum. Egemen ve bağımsız bir Filistin devleti kurulmalı.”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in o açıklamasına bir destek de Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'dan geldi. “Bu çatışma bittiğinde, ki biz bunun hemen yaşanmasını istiyoruz, herkes bir an önce Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin kuruluş tarafından onaylanan Filistin kurma çabasını ciddiye alır.”

Rusyadan İsrail-Hamas çatışmasıyla ilgili çağrı

Lavrov, Kırgızistan'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. İsrail-Filistin hattında çatışmaların bir an önce sonlanmasını istedi. “Herkesin ortak fikri bu çatışma acilen sonlandırmak için gerekeni yapmak, uluslararası insani haklara saygı duymak, teröristlerin hareketlerini önlemek ve her iki tarafta da çok sayıda sivilin acı çektiği ayrım gözetmeyen güç kullanımını durdurmak.”

Rusyadan İsrail-Hamas çatışmasıyla ilgili çağrı

Hedefindeyse, Filistin devletinin kurulmasını engellemekle suçladığı ABD vardı. “Yıllardır Birleşmiş Milletler'in Filistin devletini yaratma çabası, arabuluculuk çabalarını tekeline almak isteyen Rusya'yı, Birleşmiş Milletler'i ve Avrupa Birliği'ni saf dışı bırakmaya çalışan ABD tarafından sabote edildi. Böylece tüm bu tarafların Rusya, ABD, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği dahil olduğu uluslararası arabulucular dörtlüsünün çalışmalarını sekteye uğratıyor.”

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow