Son dakika... ABD Dışişleri Pompeo'dan tehdit! | Video

Son dakika... ABD Dışişleri Pompeo'dan tehdit! | Video

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Birleşmiş Milletler'in 2007 yılından bu yana İran'a yönelik uyguladığı silah ambargosu yürürlükten kalktı. İran da artık başka ülkelerden silah satın alabileceğini duyurdu. ABD'den İran'a hemen yanıt geldi. Dışişleri Bakanı Pompeo, İran ile silah ticareti yapacak ülkeleri tehdit etti.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

"İran, bugün itibarıyla her türlü kaynaktan herhangi bir hukuki kısıtlama olmaksızın yalnızca kendi savunma ihtiyaçları doğrultusunda gerekli silah ve teçhizatı tedarik edebilir ve kendi siyasetleri doğrultusunda savunma silahlarını ihraç edebilir." Tahran, Birleşmiş Milletler'in 2007 yılından bu yana kendisine yönelik uyguladığı silah ambargosu yürürlükten kalktığını böyle duyurmuştu. Amerikan yönetiminden İran'a hemen tepki geldi. Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "İran ile silah ticaretine giren kişi ve kuruluşlara yaptırım uygulamaya hazır olduğunu" söyledi. "Orta Doğu'da Barış ve istikrar isteyen ve terörle mücadeleyi destekleyen tüm milletler İran ile tüm silah işlerinden kaçınmalıdır" mesajını verdi.

ABD'nin, BM'nin 2007'den bu yana İran'a uyguladığı ve nükleer anlaşma kapsamında sona eren silah ambargosunu yenileme girişimleri ağustosta BMGK'de başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Bunun üzerine ABD, İran'ın nükleer anlaşma kapsamındaki taahhütlerini askıya almasını gerekçe göstererek, konseyin 2231 sayılı kararı ile kaldırılan tüm yaptırımların tekrar uygulanmasına imkan tanıyan kendi mekanizmasını başlatmıştı. Tahran yönetimi ise 2015'te Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu daimi üyeleri ve Almanya arasında imzaladığı nükleer anlaşma uyarınca, 13 yıldır uygulanan uluslararası silah ambargosu ile bazı İranlı yetkililere yönelik getirilen uluslararası seyahat yasağının kaldırıldığı açıklamıştı.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow