hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son Dakika! ABD'li uzman: ABD'nin Erdoğan sorunu yok, Türkiye sorunu var | Video

  KAYNAKCNN TÜRK

  ABD'nin önde gelen kuruluşlarından Hudson Enstitüsü'nün kıdemli uzmanı Michael Doran, CNN TÜRK'e konuştu. Doran "Amerika'nın Erdoğan değil, Türkiye sorunu var" dedi. Obama döneminde Amerika ve YPG arasındaki işbirliğini hatırlatan uzman, "Amerika bölgeden çekilince, Türkiye daha güçlenmiş bir PKK/YPG ile başbaşa kalacak" diye konuştu. Dış Haberler Muhabiri İrem Koca'nın özel röportajı...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  - "Amerika'nın Erdoğan sorunu yok, Türkiye sorunu var." Son makalenizde böyle yazdınız. Tam olarak ne demek istediniz?

  O cümlenin hemen ardından gelen şu ifadem çok önemli; Amerika’nın Erdoğan’la sorunu yok, Türkiye ile bir sorunu var. Ve bu sorunu Amerika kendi yarattı. Amerika, farkında olmadan kendini Türkiye’nin ulusal çıkarlarına karşı bir noktada konumlandırdı. Her gerilim yaşandığında, sorunlar Erdoğan’ın kişisel gündemiyle ilgiliymiş gibi bir söylem yaratıldı. Washington'daki stratejik gruplar iki ülke arasındaki sorunları tamamen yanlış tanımlıyor. özellikle obama döneminde başlayan yanlışlardan bahsediyorum. Trump yönetimi durumu biraz daha iyileştirdi ancak sorunu çözemedi. Aynı hatalar farklı şekillerde hala sürüyor.

  - Amerika'nın Obama döneminde YPG terör örgütüyle işbirliği yaptığını açıkça söylüyorsunuz. Burada amaç neydi?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD 2014-2015'te kendini YPG-PKK ile birlikte hizaladı. Ne yaptığı konusunda kendine yalan söyledi. Aslında PKK değil, YPG ile SDF ile çalışıyoruz diye kendini ikna etti. Türkiye'deki izleyiciler çok iyi görse de ABD'de dış politika uzmanları bile bunu anlamıyor. Amerika, YPG'nin hem coğrafi açıdan daha geniş alana yayılmasına neden oldu hem de Kürt grupların dışında etkisini artırdı. Artık PKK'ya bağlı olan yerel Arap güçleri var. Amerika'nın rolü ve sağladığı güvence olmasa, bu desteğin oluşmasının imkanı yoktu. Ama bir noktada Amerika bölgeden çekilecek. O zaman Türkiye, önceden etkisi olmayan her türlü noktada etkili hale gelmiş bir PKK ile baş başa kalacak. Aslında amaç Türkiye'nin altını oymak değildi. Amerika, İran ve Rusya ile paralel olarak bu politikayı güttü. Diğeri ise sahaya ABD askeri göndermemekti. Böylece esas işi YPG yapacaktı. Bunu söylediğimde Obama yönetiminin en üst düzey isimleri bile inkar edip, Türkiye'ye saldırıyor. Asıl mesele Amerikalıların Türkiye'nin menfaatine aldırış etmemesi. Şu anda ödediğimiz büyük bedel bu. Türkiye, "Siz ne yapıyorsunuz?" dediğinde Obama yönetimi Türkiye'yi kınadı ve Türkiye'nin mantıksız davrandığını iddia etti. "Türkiye'nin mantıksız talepleri" retoriği ortaya böyle çıktı. Şimdi insanlar Amerika'nın haksızlığını kabul etmek istemiyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  - Eğer başkanlık seçimini kazanırsa, Türkiye'nin yeni muhatabı Obama döneminin başkan yardımcısı Joe Biden olacak. Sorunlar nasıl çözülecek?

  Bence Biden gelirse iki ülke arasındaki gerilim artacak. Çünkü Biden o dönem bu politikaya kişisel olarak yatırım yapmıştı. Ama dünya o dönemi geride bıraktı. Ve Biden da esnek biridir. Dolayısıyla yeni bir kriz doğmayabilir ama sürtüşme kesin olacaktır.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow