Son dakika! Azerbaycan Ermenistan geriliminde son durum! 'Ermenistan Türkiye'ye mahkum ve muhtaç' | Video

Video: Son dakika! Azerbaycan Ermenistan geriliminde son durum! 'Ermenistan Türkiye'ye mahkum ve muhtaç' | Video

Azerbaycan ve Ermenistan arasında yükselen tansiyon düşmüyor. Aliyev, saldırı olduğu dönemde ofise gitmeyen Dışişleri Bakanı'nı görevden aldı. Azerbaycan Hava Kuvvetleri Komutanı Ankara'da Hulis Akar'la görüştü. Akar, son saldırılarla ilgili olarak 'Bunlar Ermenilerin boyunu aşan teşebbüsler' ifadesini kullandı.

CNN TÜRK canlı yayınına katılan uzmanlar ise Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki gerilime ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı:

Güvenlik ve Terör Uzmanı Coşkun Başbuğ: Ermenistan'ın 3 milyon nüfusu var. Nüfusunun büyük çoğunluğu da yaşlı. Azerbaycan ile kıyaslanamayacak bir nüfusu var. Azerbaycan'ın 10 milyona yakın nüfusu var. Türkiye olarak 25 Şubat'ta imzalanan anlaşma gereği Azerbaycan'a 200 milyon kaynak ayırdık. Artık İHA ve ATAK helikopterlerinin Azerbaycan'a verilmesiyle ilgili süreç de başlayabilir. Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki gerilimin ben sıcak savaşa dönüşeceğini sanmıyorum.

Diplomat Uluç Özilker: Ermenistan'ı zorlamak bir işe yaramaz. Ermenistan çok fakir bir ülke. Ermenistan ızdırab içinde yaşayan bir ülke. Son rakam ilan edilmedi ama zamanında çok konuşuldu; hala Türkiye'de 70 bin Ermeni çalışmakta. İkinci bir husus var. Biz bir protokol de imzaladık. Ermeniler'in olumsuz tutumları nedeniyle bir adım ileri gidilemedi. Burada çok net bir durum da şudur: Ermenistan batı ile ilişkiler için Türkiye'ye mahkum ve muhtaçtır. Ermenistan hep Rusya'ya mahkum olmaktan bıkmış durumdadır.

ABD ve Fransa çok ciddi etkilere sahip. Ermeni hükümetlerine dışarıdan maddi ve manevi olarak desteklemiş ve Türkiye'ye karşı tahrik etmişlerdir. Batı ile ilişkilerini kesmediği takdirde Ermenistan kendisini daha müreffeh ve güvende hissedecektir. Her hal ve halukarda Türkiye Ermenistan ile iyi bir politikayı geliştirmek istemektedir. Ermenistan iki noktada iyi düşünmeli: Anayasalarına göre Türkiye'nin 6 şehri sözde Batı Ermenistan ile tanımlanır. Ayrıca soykırım tanınmadan da Türkiye ile ilişkilerde adım atmayacaklarını anayasalarına koymuşlardır. Bu düşüncelerinden vazgeçmeden Türkiye'yi de yanlarında görebilmelerini ben tahmin etmiyorum.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS