Son dakika: Çavuşoğlu açıkladı: Afrin operasyonu ne zaman biter?

Son dakika: Çavuşoğlu açıkladı: Afrin operasyonu ne zaman biter?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Viyana'da önemli açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, Afrin'de sürdürülen Zeytin Dalı Harekatı'nın ne zaman sona erdirileceğini açıklarken, Irak'a olası operasyon ihtimalini değerlendirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İkili temaslar için Avusturya'da bulunan Çavuşoğlu, Suriye’nin kuzeyindeki Afrin bölgesinde yürütülen Zeytin Dalı Harekatı'nın mayıs ayına kadar biteceğini söyledi.

Ölümden sonra ne oluyor? İlk kez görüntülendi

PKK’nın Irak’tan da temizlenmesi gerektiğini dile getiren Çavuşoğlu, “Irak hükümetiyle PKK’ya karşı ortak operasyon olacak, olmalı. Sınır ötesi operasyon, Irak’ta 12 Mayıs’ta yapılacak seçimden sonrası yapılabilir.  Afrin harekatı bitmese de iki operasyonu aynı anda yürütecek kapasitemiz var. O dağlardan da Türkiye’deki gibi PKK temizlenmeli. PKK, Süleymaniye ve Kerkük içine kadar girdi. " dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Operasyonun Irak hükümetiyle birlikte yapılacağını söyleyen Çavuşoğlu, 'Başbakan Haydar el-İbadi ile fikir birliği içerisindeyiz' dedi. Irak yönetiminin ülkesini terör örgütlerinden temizlemek istediğinin altını çizdi. Çavuşoğlu, "Irak içinde de kanton benzeri durumlar oluşturmaya başladı PKK, en az Bağdat kadar hatta daha çok IKYB için tehdit. Bu noktada Suriye ve Irak'ın teröristlerden temizlenmesi çok önemli. Irak yönetimiyle de birlikte adımlar atacağız. " ifadelerinde bulundu. 

Afrin operasyonu ne zaman bitecek?

Çavuşoğlu, daha sonra yaptığı açıklamada ise, "Afrin harekatının bir an önce bitmesini isteriz; Mayıs'a da kalmasın, bir an önce bitsin arzu ederiz. Afrin'e vardığımızda daha dikkatli olmamız gerekiyor ki siviller etkilenmesin" dedi.

Salih Müslim'in iadesi

Çavuşoğlu, PYD'nin eski eş başkanı Salih Müslim'in İsveç'te olduğunu ve ülkeden geçici tutuklama talebinde bulunulduğunu söyledi. Dışişleri Bakanı, "Salih Müslim’in İsveç’in başkenti Stockholm’de olduğu bilgisini aldık. Geçici tutuklama talebi bir nota ile İsveç’e iletildi." açıklamasını yaptı.