Son dakika... Çavuşoğlu: Türkiye Suriye'ye gireceğim derse girer

Video: Son dakika... Çavuşoğlu: Türkiye Suriye'ye gireceğim derse girer

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "Türkiye Suriye'ye gireceğim derse girer" açıklamasında bulundu. Suriye'de DEAŞ'ın varlığı hakkında açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, Çavuşoğlu "DEAŞ’ı tek başımıza etkisiz hale getirecek güce sahibiz" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara'da televizyon, gazete ve ajansların temsilcileriyle bir araya geldi.

Suriye konusuna değinen Bakan Çavuşoğlu, "Fırat'ın doğusu için kararlı olduğumuzu ifade ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın müdahale edeceğimizi açıklamasından sonra, Suriye'den ABD çekilmeye karar verdi. Şimdi bu çekilmenin nasıl olacağı konusunda temaslarımızı askeri diplomatik düzeyde sürdürüyoruz. Bu çekilmenin PYD'nin mevcut gündemine hizmet etmemesi gerektiğini de muhataplarımıza ilettik. Türkiye 'gireceğim' derse girer ama ABD'nin çekilme sürecinde bunu birlikte koordine ediyoruz" dedi.

Dışişleri Bakanı, Fransa’nın YPG’yi korumak amacıyla Suriye’de kalması halinde bunun ne Fransa’ya ne de YPG’ye faydası olacağını da sözlerine ekledi. 

"DEAŞ’ı tek başımıza etkisiz hale getirecek güçteyiz"

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Yemen krizi için İİT temas grubuna 10 Ocak'ta İstanbul'da toplantı düzenlenmesi çağrısında bulunduklarını açıkladı.

Çavuşoğlu "Suriye’de DEAŞ’ı tek başımıza etkisiz hale getirecek güce sahibiz" diyerek terörle mücadelenin vurgusunu yaptı.

ABD’nin Suriye’den çekilme kararına değinen Çavuşoğlu, "Sürpriz oldu ama isabetli bir sürpriz oldu" dedi.

FBI'ın FETÖ soruşturması

Bakan Çavuşoğlu, FBI’ın Fethullah Gülen hakkında yürüttüğü soruşturmayı ciddiye aldığını belirterek "Bazı neticeleri bizimle paylaşmaya başladılar. New York ziyaretimde, New Jersey’de bir imamın tutuklandığı söylendi. Oradaki vatandaşlarımız da bu bilgiyi teyit etti" ifadesini kullandı.

Rusya ve Hollanda'ya ziyaret

2019’un ilk çeyreğinde Hollanda'yı ziyaret edeceğini açıklayan Çavuşoğlu, "Önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanımızın talimatıyla bir Rusya ziyaretim olacak" dedi.

"Kaşıkçı cinayeti adli bir vaka, suçtur"

Çavuşoğlu, Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili de "Kaşıkçı cinayetinde Türkiye’nin izlediği politika, tüm dünya tarafından takdirle karşılandı. Ancak buna rağmen henüz cesedin nerede olduğu belli değil, talimatı kim verdi, bunlar yok. Bu soruşturma henüz neticelenmedi. Kaşıkçı cinayeti adli bir vaka, suçtur; ama Suudi Arabistan ile ikili bir sorun olarak görmüyoruz" diye konuştu.

'Bu silahları almaları gerekiyor'

Bakan Çavuşoğlu, ABD’nin Suriye'de terör örgütü YPG/PYD'ye verdiği silahlara ilişkin, kendilerine daha önce 'geri toplayacağız' şeklinde söz verdiğini bildirdi. ABD'nin, "Siz merak etmeyin, biz DEAŞ ile mücadele bitince bu silahları alacağız, seri numaralarını aldık" dediğini hatırlatan Bakan Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanımız, 'Siz böyle söylüyorsunuz, ama Irak'ta da daha önceki yönetimler bu sözü vermişti ve bu silahlar alınamamıştı. Bu geri alınması kolay bir şey değil' demişlerdi. ABD bu silahlardan bazılarının kullanıldığını ve artık kullanılamaz hale geldiğini de söylüyor, doğru. Bu silahların bazıları PKK'nın elinde yakalandı. Biz çok iyi biliyoruz ki; PKK/YPG Suriye içinde bu silahları çatıştığı terör örgütlerine sattı. Dolayısı ile elinde ne kadar silah kaldı. Büyük ağır silahlar vardır, bu silahları almaları gerekiyor. Çekilme kararından sonra da bu konudaki hassasiyetimiz ve verdikleri sözleri hatırlattık ve talebimizi yineledik."

Münbiç konusuna da değinen Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, "Bunlar takip ettiğimiz konular. Rejim oraya girer mi, girmez mi, cesaret eder mi, etmez mi? YPG ile olan ilişkileri nelerdir, bunlar teyide muhtaç bilgiler. Diğer taraftan Pompeo ile yaptığımız görüşmede; madem ki bu çekilme süreci zaman alacak, en azından sahada ABD ile Türkiye’nin bir işbirliğinin somut bir şekilde neticelendirilmesi gerekiyor. Münbiç yol haritasını çekilinceye kadar pekala neticelendirebiliriz, zaten gecikme oldu. Burada sözünde durmamış bir ABD görüntüsü vermemek için de önemlidir. Pompeo hemfikir olduğunu söyledi" diye konuştu.

'FETÖ'cülerin ülkemize getirilmesi konusunda somut gelişmeler oldu'

Bakan Çavuşoğlu, yurt dışında terörle mücadele konusunda 2018 yılı içinde oldukça önemli ölçüde yol kat ettiklerini söyledi. Bu yıl içerisinde PKK’ın özellikle Almanya ve bazı ülkelerdeki propagandasının engellenmesi için önemli çalışmalar yaptıklarını bildiren Bakan Çavuşoğlu, "FETÖ’nün yurt dışındaki faaliyetlerini de çok yakından gözlemliyoruz. Bazı FETÖ’cülerin ülkemize getirilmesi, bazı okulların, derneklerin faaliyetlerinin bitirilmesi konusunda somut gelişmeler oldu. Dün Tunus’ta Maarif Vakfı’nın okullarını ziyaret ettik. Tunuslular da, Türkler de, Asyalılar da, Iraklılar da vardı, çocuklar vardı. Devlet eliyle Maarif Vakfı aracılığı ile de eğitimde marka olmaya başladık. Terör örgütleri ile mücadelemizi dışarıda da sürdürmeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

'Hakan Atilla, suçsuz yere hüküm giydi'

ABD’de tutuklu bulunan Hakan Atilla'nın da Türkiye'ye getirilebileceğini söyleyen Bakan Çavuşoğlu, "Suçsuz yere hüküm giydi. ABD ile karşılıklı suçluların iadesi anlaşmamız da var, gelişme bekliyoruz" dedi.

'Trump bizden liste istedi,  84 kişilik bu listeyi götürdük'

Bakan Çavuşoğlu, ABD’nin FETÖ ile mücadele konusundaki tutumu için ise, "ABD Başkanı Trump konuya artık vakıf. Trump bizden liste istedi, 84 kişilik bu listeyi götürdük. Pompeo ve Bolton'a verdik. FBI'ın yürüttüğü soruşturmayı da ciddiye alıyorum. Bazı neticeler almaya başladık. New York ziyaretimiz sırasında New Jersey’de bir imamın tutuklandığını vatandaşlarımız söyledi" diye konuştu.

'Dünyanın çevresini 10 kez turladım'

Bakan Çavuşoğlu, 2018 yılında yurt dışı temasları kapsamında, 395 bin 598 kilometre yol kat ettiklerini belirterek, "Dünyanın çevresi 40 bin kilometre, yani dünyanın çevresini yaklaşık 10 kez tur atmış oldum. Hayırlı olsun" ifadelerini kullandı.

 

 

 

 
 
 

 

 

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS