hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu CNN TÜRK'te: Temennimiz kalıcı ateşkes

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu CNN TÜRK'te Moskova-Kiev gerilimine yönelik açıklamalarda bulundu. Hem Ukraynalı hem de Rus mevkidaşıyla görüştüğünü belirterek Çavuşoğlu, Belarus sınırında "mümkünse yarın" bir görüşme olabileceğini söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu CNN TÜRK'te Moskova-Kiev gerilimine yönelik açıklamalarda bulundu. Hem Ukraynalı hem de Rus mevkidaşıyla görüştüğünü belirterek Çavuşoğlu, Belarus sınırında "mümkünse yarın" bir görüşme olabileceğini söyledi. 

  Çavuşoğlu, açıklamalarında başvuru yapan 6 bin 600 Türk vatandaşının tahliyesi için gayret gösterildiğini belirtti. 

  Çavuşoğlu'nun konuşmalarından satır başları şu şekilde:

  Bizim umudumuz yarınki olacak görüşmelerde kalıcı bir ateşkesin olması. Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü vurguluyoruz.

  Vatandaşlarımızı denizden ve karadan getirmek için çabalıyoruz. 

  Bu savaş başlanmadan önce de hazırlıklarımızı yapmıştık, vatandaşlarımıza uyarılarımızı yaptık. Vatandaşlarımızı tek tek arayarak, mesajlar göndererek bir an önce ayrılmalarını söylemiştik. Ayrıca THY'ye daha büyük gövdeli uçaklar koymasını söylemiştik. Neticede vatandaşlarımız çatışma, savaş başladıktan sonra dönmek istediklerini ilettiler.

  Gerekli çalışmaları, gereken gayreti gösteriyoruz. Dün değişik şehirlerden 870 civarında vatandaşımızı Romanya sınırına getirdik. Bugün 580 civarında vatandaşımız da Türkiye'ye girmiş bulunuyor. Kendi imkanlarıyla sınıra gelen vatandaşlarımız da var. Sınırdan kolay geçmeleri için arkadaşlarımızı görevlendirdik.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  UKRAYNA'DAKİ VATANDAŞLARA ÇAĞRI

  Şu anda aşağı yukarı 6600 civarında tahliye edilmek istenen vatandaşımız var. Gerek çağrı merkezi, gerek sosyal medya, gerekse Kiev'deki misyonlarımıza başvuran vatandaşlar. Öncelikle can güvenliği. Bazı şehirlerde artık sokak çatışmasına döndü. Şehirde savaş var. Bazı şehirlerden vatandaşımızı şu anda çıkarmaya çalışmak son derece riskli. Vatandaşlarımıza kaldıkları yerden çıkmamalarını istiyoruz.

  Buraya getirmek için diğer yöntemleri de deniyoruz. Otobüs ve personel bulma konusunda sıkıntı olunca Türkiye'den otobüsler gönderdik

  Şu anda otobüslerimiz Romanya - Ukrayna sınırına gelmiş durumda. Çatışmaların olmadığı yerlere yönlendireceğiz ki oradan vatandaşlarımızı getirebilelim.

  Romanya sınırları içinde Romanya'dan otobüsler kiraladık, Köstence havalimanından THY ile vatandaşlarımızı getireceğiz.

  Şehirlerde çatışma olduğu için insani ateşkesin sağlanması için de çaba sarf ediyoruz. Ukrayna ve Rusya prensip olarak insani ateşkese uyacaklarını söyledi. Umudumuz yarınki müzakerelerle kalıcı bir ateşkesin olması.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  GÖRÜŞME TALEBİ

  Denizden ve havadan koridor açılması için Milli Savunma Bakanımız Rusya ile görüşmek için talepte bulundu.

  Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları 4. gününde devam ederken, Rusya’nın yaptırıma uğramasının ardından paniğe kapılan Rus halkı ATM’lere akın etti.

  Rus para birimi rublenin değer kaybetmesi ve Rusya’nın SWIFT sisteminden çıkarılmasının ardından halk, banka şubelerinin önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

  ATM’lerdeki yoğunluk nedeniyle bazı bankamatiklerde para kalmadığı, bu yüzden bazı kişilerin para çekemediği öğrenildi.

  MONTRÖ ANLAŞMASI

  Kıyıdaş ve kıyıdaş olmayan ülkelerin savaş gemilerinin geçişi ile ilgili düzenlemeyi Montrö sözleşmesi yapıyor. Türkiye bugüne kadar sözleşmeyi harfiyen uygulamıştır. Bu şartlarda Montrö anlaşmasını uygulayacağız. 19. maddesi gayet açık. Başlangıçta Rusya'nın saldırısı oldu, uzmanlarla, askerlerle, hukukçularla değerlendirdik. Artık bu bir savaşa döndü. Bu bir askeri harekat değil, resmen savaş hali var. Bu durumda da tabii biz tarafların birisi hangisi olursa Rusya da olabilir Ukrayna da burada biz bu durumda Montrö anlaşmasını bu şekilde uyguluyoruz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Biz sözleşmeden bahsediyoruz. Eğer bu savaş gemisi, savaşın tarafı olan ülkedeki üsse gidecekse o zaman bu geçiş engellenemiyor. Burada o geminin üsse kayıtlı olup olmadığı belli. Suistimalin de olmaması lazım. Üsse gideceğim deyip de Boğaz'dan geçtikten sonra savaşa dahil olmaması lazım. Türkiye'nin tutumunu ve Montrö anlaşmasının hükümlerini açıklamış oldum.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow