Son Dakika! Ege'de yaşanan zulmün görüntüsü! Video

Son Dakika! Ege'de yaşanan zulmün görüntüsü! Video

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Ege Denizi'nde batının göçmenlere acımasız müdahalesi kamerada... CNN TÜRK'e ulaşan batı medyasında da geniş yer bulan görüntülerde Yunan güçleri kadın, çocuk ve yaşlı dolu göçmen teknesine müdahale ediyor. Görüntüyü farklı kılan ise Avrupa Birliği ve NATO'ya bağlı gemilerin de bu insanlık dışı müdahaleye ortak olması. Avrupa Birliği güvenlik gücü Frontex'e ait gemi, göçmen teknesinin Yunanistan'a geçmesine engel oluyor NATO gemisi de yaşananlara seyirci kalıyor. Göçmenleri kurtarmak yine Türk güvenlik güçlerine kalıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

EGE'DE GÖÇMENLERE YUNAN MÜDAHALESİ

Vurdular, ateş açtılar, göçmenleri ölüme sürüklediler. Bu görüntüler bugüne kadar Ege'de defalarca tekrarlandı. Çarpıcı görüntülere yenisi eklendi.

CNN TÜRK'ün ulaştığı özel görüntüler, Ege'de kurumsal barbarlığı ortaya koyuyor. Avrupa hayaliyle yola çıkan göçmenlerin yaşadığı dramın örneği... Göçmenler o hayalle denizden Yunanistan tarafına geçmeye çalışıyor ama mümkün değil.

HABERİ ALMAN DER SPIEGEL DERGİSİ DE YAYINLADI

CNN TÜRK, Ege'de göçmenlere yapılan zulmün yeni görüntülerine ulaştı. Görüntüler batı medyasında da geniş yer buldu. Alman Der Spiegel dergisi haberi manşetine taşıdı. Görüntüleri farklı kılan bu kez sadece Yunanların göçmenlere uyguladığı zulüm değil, aynı zamanda uluslararası kurumların da buna göz yumması.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

FRONTEX GEMİSİ GÖÇMEN BOTUNU ENGELLEDİ

8 Haziran 2020 tarihli görüntüde çocuk, kadın, yaşlı, dalgalı denizde boğuşan göçmenler var. Yunan kıyısına doğru ilerliyorlar ancak önlerinde bir engel var. Frontex... Frontex aslında Avrupa Birliği'nin sınırlarını korumak için kurduğu güvenlik gücü. Denizde de güvenliği Yunan güçleriyle birlikte eş zamanlı sağlıyorlar. Ancak bu kez rolleri farklı. Denizde gördükleri göçmen botunun durumunu, Yunan güçlerine iletiyorlar. Hatta göçmen dolu botun Yunan karasına ilerlemesini engelliyorlar. O anda kameralar kayıtta.

AB GÜÇLERİ DURDURDU, YUNAN GEMİSİ TÜRK SULARINA İTTİ

Frontex güçlerinin uyarısı sonrası Yunan gemisi harekete geçiyor. Frontex gemisi dalga oluşturarak kadın, çocuk dolu göçmen botunu durdururken, Yunan gemisi bölgeye geliyor. Açık denizde göçmen botuna müdahale ediliyor. Yunanistan'a ait Midilli Adası'na ilerleyen göçmen botu durduruluyor. Bota öncelikle iki Yunan güvenlik gücü bindiriliyor. Yunan Sahil Güvenliği, mülteci botunun motoruna müdahale ederek denizin ortasında hareketsiz bırakıyor. Hareketsiz bırakılan mülteci botu, Türk karasularına doğru geri itiliyor. Kameralar denizdeki dram anında kayıtta. Yunan güçleri, onlarca göçmeni taşıyan botu Türk karasularına bırakıyor. Ancak, hava ve deniz şartları kötü. Bu yüzden Türk karasularına gelemeyen bota, Yunan güçleri yeniden müdahale ediyor. Denizdeki can pazarı kayıtta.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

GÖÇMEN BOTU ZORLA TÜRK KARASULARINA İTİLDİ

Göçmen botu, Türk karasularına ilerlemeyince bu kez de halatla hedef alınıyor. Bot bu sefer halatlarla Türk kara sularına itiliyor. O anda Türk tarafının görüntü kaydı alma çalışması da Yunan güçlerince engellenmeye çalışılıyor.

AB VE NATO GEMİSİ SEYRETTİ, YUNAN GÜÇLERİ ENGELLEDİ

AB sınır gücü Frontex ve Yunan güçlerinin ortaklaşa yaptığı müdahale saatlerce sürüyor. Bu sırada NATO gemileri de bölgede. Göçmenlere çirkin müdahale Almanya'ya ait NATO gemisinin önünde gerçekleşiyor. Berlin isimli NATO'nun Alman savaş gemisi, Yunan güçlerine herhangi bir tepki göstermiyor. Hem AB hem de NATO'ya ait gemiler, göçmenlerin denizdeki zorlu mücadelesine müdahale etmiyor. Aksine Yunan güçlerine yardım ediyor.

47 GÖÇMENİ TÜRK SAHİL GÜVENLİĞİ KURTARDI

Ve Yunan güçlerinin uluslararası kurumlara ait gemilerin önünde yaptığı müdahaleden denizdeki can pazarından yaklaşık 2,5 saat sonra Türk Sahil Güvenliği, Yunan güçlerini uyarıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Denizde o dakikada kadın çocuk, yaşlı 47 göçmen denizde dalgalarla boğuşuyor. Denizin ortasında hareketsiz bırakılarak kaderine terk edilen mülteci botunun yardımına Türk Sahil Güvenliği koşuyor. Kurtarılan göçmenler, Türk deniz güçlerine minettar. Alkışlarla memnuniyetlerini dile getiriyor.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber