Son dakika... Paşinyan'ın istifasını istediler: Ermenistan Genelkurmay Başkanlığı'ndan yeni açıklama

Video: Son dakika... Paşinyan'ın istifasını istediler: Ermenistan Genelkurmay Başkanlığı'ndan yeni açıklama

Ermenistan ordusu, Başbakan Nikol Paşinyan ve hükümetin istifasını talep etti. Açıklama sonrası Başbakan Paşinyan "Ülkede bir darbe girişimi yaşanıyor" dedi. Ermenistan Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan yeni açıklamada “Pozisyonumuzu teyit ediyoruz. İstifa çağrısı bir baskı neticesinde yapılmamıştır” ifadeleri kulanıldı.

Ermenistan Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada ;

"Ermenistan Cumhuriyeti Başbakanı, hükümet, Ermeni halkı için bu kritik durumda artık yeterli kararlar alamayacaktır. Uzun bir süre, Silahlı Kuvvetler, mevcut hükümetin Silahlı Kuvvetleri itibarsızlaştırmayı amaçlayan 'saldırılarını'  sabırla tolere etti, ancak her şeyin sınırı var. RA Silahlı Kuvvetleri, halkıyla düşmana karşı savaşmak için görevini onurla yerine getirmiştir. Mevcut yetkililerin verimsiz yönetimi  dış politikadaki ciddi hatalar ülkeyi çöküşün eşiğine getirdi. Mevcut durum nedeniyle Silahlı Kuvvetler, anavatanını savunurken çocukları ölen kişilere karşı güç kullanmaktan kaçınmaları için uyarıda bulunurken, aynı zamanda hükümetin, başbakanın istifasını talep eder. Halk ordunun yanında olduğu gibi ordu da her zaman halkın yanında olmuştur" denildi.

Ve bildiriye imza atan komutanların isimleri paylaşıldı.

PAŞİNYAN: ÜLKEDE BİR DARBE GİRİŞİMİ YAŞANIYOR 

Açıklama sonrası Ermenistan Başbakanı Paşinyan ülkede bir darbe girişiminin yaşandığını söyledi. 

Paşinyan, ülkede askeri darbe girişiminin olduğunu söylerken taraftarlarını Erivan'da toplanmaya çağırdı ve ulusa televizyonda bir konuşma hazırladığını belirtti.

Muhalefet partileri ise Paşinyan'ın yerine eski Başbakan Manukyan'ın hükümete başkanlık etmesi için destekliyor.

Fotoğraf: Reuters 

PAŞİNYAN GENELKURMAY BAŞKANINI GÖREVDEN ALDI

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan’ı görevden aldığını duyurdu.

Paşinyan, Ermenistan ordusunun, kendisine yönelik istifa çağrısının ardından Facebook üzerinden gerçekleştirdiği canlı yayında konuştu. 

Konuşmasında, destekçilerini sokağa çağıran Paşinyan, "Devrimi savunmamız gerekiyor. Çok zor bir durumdayız. Genelkurmay Başkanı'nı görevden alma kararı aldım. Şimdi en önemli görev, sivillerin ve halkın iktidarını korumaktır." dedi. 

HARUTYUNYAN: ARABULUCULUK YAPMAYA HAZIRIM

Öte yandan Arayik Harutyunyan, Paşinyan ile genelkurmay arasında arabuluculuk yapmayı teklif etti.

Harutyunyan "Zaten yeterince kan aktı. Krizleri aşma ve devam etme zamanı. Erivan'dayım ve bu siyasi krizin üstesinden gelmek için arabulucu olmaya hazırım" diyerek tarafları sakin kalmaya çağırdı.

PAŞİNYAN DESTEKÇİLERİ İLE MEYDANDA 

Olaylar sonrası açıklamasında destekçilerine sokağa çıkma çağrısında bulunan Paşinyan, Erivan'daki Cumhuriyet Meydanı'na destekçilerinin yanına geldi.

Fotoğraf: AFP

ERMENİSTAN GENELKURMAY BAŞKANLIĞI'NDAN İKİNCİ AÇIKLAMA

Ermenistan Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, başkanlığın, Paşinyan’a yönelik sabah gerçekleştirdiği istifa çağrısı ve ardından Paşinyan'ın açıklamalarıyla ilgili değerlendirmelere yer verildi.

Bu sabah Paşinyan’a yönelik yapılan çağrının, baskı neticesinde yapılmadığına işaret edilen açıklamada, “Bu, amacı tek olan generallerin ve subayların, bu önemli anda vatanın kurtuluşuna hizmet etmek olan açık inancı ve duruşudur. Pozisyonumuzu teyit ediyoruz. İstifa çağrısı bir baskı neticesinde yapılmamıştır.” ifadeleri kullanıldı.

PAŞİNYAN ASKERLERE SESLENDİ

Paşinyan meydanlara çıkmasının ardından bu kez askerlere seslendi.

Reuters'ın haberine göre Paşinyan askerlere 'işlerini yapmalarını ve Ermenistan'ın sınırlarını savunmalarını' söyledi.

Paşinyan meydanda yaptığı konuşmasında bildiriye ve istifa talebine de değindi. Paşinyan "Genelkurmay tarafından yapılan duyuru bir askeri darbe girişimidir; halk askeri darbeye izin vermeyecek. Ordumuz bizim ordumuzdur. Pek çok generalin, üstleri tarafından bu açıklamayı yapmaya zorlandığını düşünüyorum. Görev yerlerini terk eden yüksek rütbeli subayların geri dönmelerini ve ülkenin güvenliğini sağlamalarını talep ediyorum. Ermenistan'da halkın gücü bir dakika sorgulanamaz. Size dürüstçe söylemek isterim ki savaştan sonra istifa etmem gerektiğini düşünmedim. Genel olarak düşündüm, çok düşündüm. Ancak benim görevden alınıp alınmayacağıma halk karar vermeli. Erken seçim yapma önerim hala geçerli" ifadelerini kullandı.

Fotoğraf: Reuters 

 

ALİYEV'DEN İLK YORUM

Ermenistan'daki krize ilişkin Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'den de açıklama geldi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı’ndan aktarılan açıklamaya göre Aliyev, "Ermenistan hiçbir zaman bu kadar kötü ve acınası durumda olmamıştı. Bu durumdan Ermenistan'daki yöneticiler sorumludur" dedi.

ERMENİSTAN SAVUNMA BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Ermenistan'da ordunun açıklamasının ardından Savunma Bakanlığı da açıklama yayımlandı.

Ermenistan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada 'Ordunun siyasi bir yapı olmadığı ve herhangi bir şekilde orduyu siyasete dahil etme girişiminin kabul edilemez olduğu' vurgulandı. Açıklamada bu tür girişimlerin 'Ermenistan'ın istikrarını ve güvenliğini tehdit edebileceği' de bir kez daha belirtildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS