Son Dakika Haberleri: 2 bin yıllık mumyaya yeni yüz | Video

Video: Son Dakika Haberleri: 2 bin yıllık mumyaya yeni yüz | Video

Uzmanlar 1880'lerde Mısır'da keşfedilen bir "mumya portresi"ni inceledi. Mumyanın yüzü bilgisayar teknikleri kullanılarak yeniden yapılandırıldı.

Uzmanlar bilgisayarda hazırlanan animasyonla portreyi karşılaştırdı. Portrenin gerçeği yansıtıp yansıtmadığını inceledi.

Antik Mısır'da ölen kişinin vücudu mumyalanıyor, suratının üstüne ise Roma usulü bir portre yerleştiriliyordu. Mumya açılamadığı için de bu portelerin gerçek olup olmadığı bilinmiyordu.

İncelenen lahit, 1880'lerde aşağı Mısır'ın Fayyum bölgesinde bulunmuştu. Mumyanın M.Ö 50 ila M.S 100 yılları arasında ölen bir erkek çocuk olduğu düşünülüyordu. Uzmanlar "bilgisayarlı tomografi" adı verilen bir yöntem kullanarak, lahiti açmadan mumyanın kemik yapısını haritaladı. Daha sonra kafatasından yola çıkarak mumyanın yüzünü yeniden oluşturdu.

Uzmanlar önce gözlerden başladı. Kafatası genişliği ve yaş hesaba katılarak gözler çizildi. Yüzün kalanını oluşturmak için burun kemiği ve köpek dişleri kullanıldı. Yapılan bu çalışma sonrasında bilgisayarda hazırlanan animasyon ve mumya portresi neredeyse aynı çıktı. Ancak uzmanlar 3-4 yaşlarındaki çocuğun, portrede daha yaşlı resmedildiğini belirtti. Ayrıca burun ve ağız bölgelerinin portrede daha ince tasvir edildiği söylendi.

Mumya portrelerinin bir dönem antik Mısır'da çok yaygın olduğu düşünülüyor. Bölgede 1880'lerden bu yana 1000'den fazla mumya portresi bulundu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS