Son dakika... NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Bu, Putin'in savaşıdır

Son dakika... NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Bu, Putin'in savaşıdır

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarına ilişkin yeni açıklamalarda bulundu. Stoltenberg, Moskova'yı derhal saldırıları durdurmaya çağırarak, "Biz aylarca bunun uyarısını yaptık. Başkan Putin'in Ukrayna'yı işgal etmek için hareket ettiğini söyledik. Aynı şekilde Rusya'nın çok ağır bedel ödeyeceğini söyledik. Bu, Başkan Putin'in savaşıdır. Kendi planladı" dedi. NATO'nun doğrudan "karada ve havada" müdahalede bulunmayacağını söyleyen Stoltenberg, 'Daha kötü saldırılar olacak, daha kötüsünü göreceğiz' uyarısını yaptı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Belçika’nın başkenti Brüksel’deki NATO Dışişleri Bakanlarının olağanüstü toplantısının açılış konuşmasını yapan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarına ilişkin yeni açıklamalarda bulundu. Stoltenberg, Rusya'yı derhal saldırıları durdurmaya çağırarak "Biz aylarca bunun uyarısını yaptık. Başka Putin'in Ukrayna'yı işgal etmek için hareket ettiğini söyledik. Aynı şekilde Rusya'nın çok ağır bedel ödeyecek dedik. Rusya bu bedeli ödemeye başladı. Bu Başkan Putin'in savaşıdır. Kendi planladı" dedi.

Stoltenberg'in açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Başkan Putin'e derhal durması için çağrı yapıyoruz. İyi niyetli diplomasiye derhal başlayın.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Karada, denizde ve havada tüm güçlerimizi kuvvetlendiriyoruz. 130'dan fazla jet yüksek hazırlıkta tutuluyor. 200 gemi Akdeniz ve Karadeniz'de devriye geziyor. NATO bir savunma ittifakıdır. Temel amacımız 30 ulusu güvende tutmaktır. Biz bu savaşta bir taraf değiliz. Ama bir sorumluluğumuz var.

NATO, Rusya ile bir savaş aramıyor. Kremlin'in amacı yeniden bir nüfus alanı oluşturmak. Bu yüzden, Dışişleri Bakanlığı ortaklarımızı nasıl destekleriz diye konuştuk.

Dışişleri Bakanları, NATO'nun Rusya ile ilişkilerinin zamanla nasıl değiştiği konusunda görüş birliği içinde. Diplomasi kapısını açık tutuyoruz.

"PUTİN BİZİ BÖLEMEDİ"

Bu tehlikeli anda hiçbir ülke ve hiçbir kıta tek başına hareket etmemelidir. Putin bizi bölemedi. NATO çok güçlü ve birlik içinde. AB, Finlandiya ve İsveç de bizim toplantımıza katıldı. İki ülke de danışma toplantılarına dahil oldu.

HANGİ SEÇENEKLER MASADA? NATO MÜTTEFİKLERİ NASIL YARDIM EDECEK?

NATO, yıllardır ortaklarına ve bize katılmak isteyenlere destek vermeye devam ediyor. Gürcistan'da ortak tatbikatlar yapıyoruz. Henüz nihai bir karar verilmedi ancak daha fazlasını yapmaya karar verdik. Güvenlik ve savunma konularını artırabiliriz. Ukrayna'da şunu gördük; risk altında olabilirlerdi, hatta direk saldırı bile söz konusu olabilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

NATO MÜDAHİL OLMAYACAK

Stoltenberg,  Ukrayna'da yaşananların korkunç olduğunu niteleyerek ve insani krize vurgu yaparak, "Bu yüzden tüm dünyadan destek talep ediyoruz. NATO olarak bir mesuliyetimiz daha var, bu savaşın daha da büyümesini ve Ukrayna dışına yayılmasını engellemeye çalışıyoruz. Bu, daha da yıkıcı olur. Bu sebeple Ukrayna'ya girmeyeceğimizi söyledik. Ne karada ne de havada," açıklamalarını yaptı.

Ukrayna'da uçuşa yasak bölge oluşturulmayacağının ve asker gönderilmeyeceğinin altını çizdi.

UKRAYNA'DA SAVAŞA DAHİL OLMAYACAĞIZ

'Biz NATO Dışişleri Bakanları ile bir araya geldik. Görüşmede açıkça şunu söyledim, Ukrayna'yı desteklemeliyiz. NATO buradaki savaşa doğrudan katılırsa daha çok sivil ölür bu yüzden ağır yaptırımları sürdürmeli desteği sürdürmeliyiz ama NATO'yu dahil etmemeliyiz. Ukrayna'da savaşa dahil olmayacağız.'

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

'NATO'nun acil müdahalesi ve uzun vadeli pozisyonu ile ilgili farkı belirtmek gerek. Evet varlığımızı artırdık 250'den fazla gemi binlerce asker var. Yakın zamanda Romanya'daki askerlerle bir araya geldik. Bu bizim ilk tepkimiz. Gerekirse varlığımızı artırırız. Ancak bugünkü toplantıda şuna da değindik. Uzun vadeli planlar ne olmalı? Bugün bu bölgede bir varlığımız var, ancak şuan ciddi olarak bir artış düşünüyoruz. Hava savunma sistemleri olabilir, caydırıcı unsurlar olabilir, daha fazla asker gönderilebilir. Bunların bazıları dile getirildi. Varlığımız ve savunma ile caydırmak gibi iki görüş söz konusu. 16 Mart'ta savunma bakanları görüşecek bu konuları detaylıca ele alacağız. Çok vaktimiz yok ama uzun vadeli kararlar için vaktimiz var.'

Japonya'dan Ukrayna'ya lojistik destek

Japonya'dan Ukrayna'ya lojistik destek