Son dakika... 'Suudi Arabistan'da darbe girişimi' iddiası

Son dakika... 'Suudi Arabistan'da darbe girişimi' iddiası

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da, Kraliyet Sarayı çevresinde silah ve patlama seslerinin geldiği belirtildi. Amerikan medyasında yer alan haberlerde, Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Alukas Nepils'in başını çektiği bir grubun darbe girişimi olduğu öne sürüldü. Ancak Reuters haber ajansına konuşan üst düzey bir Suudi Arabistan yetkilisi, güvenlik güçlerinin başkent Riyad'ın Huzame bölgesinde oyuncak bir insansız hava aracını düşürdüklerini açıkladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Aktivistler tarafından, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'daki Başkanlık Sarayı yakınlarında silah seslerinin duyulduğu görüntüler paylaşıldı. ABD medyasında yer alan haberlere göre, Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Alukas Nepils’in başını çektiği bir grup darbe girişiminde bulunuyor.

Suudi Arabistan'dan Suriye saldırısına tam destek

ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'de vurduğu yerler

İsrail basınından Jerusalem Post ve sosyal medyada dolaşan kanıtlanmamış iddialara göre de başkent Riyad'da bulunan Başkanlık Sarayı içinden ve çevresinden çatışma ve ağır silah sesleri geliyor.

Hürriyet'in haberine göre, sosyal medyadaki videolarda saray çevresinden kesintisiz olarak silah sesleri geldiği duyuluyor. Yine kanıtlanmamış iddialara göre Kral Selman, saraydan çıkartılarak bir askeri üsse götürüldü.

'Saray yakınındaki drone düşürüldü'

Riyad Polis Sözcülüğü, Riyad'daki El-Huzami Mahallesi'nde izinsiz uçtuğu tespit edilen küçük "drone"a müdahale edildiğini duyurdu.

Açıklamada, uzmanların inceleme yapacağı kaydedildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bu arada Suudi Arabistanlı bazı yetkililere dayandırılan haberlerde, Kral Selman bin Abdulaziz'in, "drone"un emniyet güçleri tarafından düşürüldüğü sırada Riyad'daki sarayında bulunmadığı belirtildi.

Ülke dışında ikamet eden muhalif isimlerden Ganim ed-Dusari de Twitter hesabından, Kraliyet Sarayı yakınında ateş açıldığına dair görüntüleri paylaşarak "Riyad'daki Kraliyet saraylarından birinin içinden ateş açılıyor." ifadesini kullandı.

Suudi Arabistanlı yazar Advan el-Ahmeri ise bir süre önce Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, söz konusu görüntülerin doğru olmadığını belirterek "Kraliyet Sarayı'na yaklaşan bir 'drone'a müdahale edildi ancak El-Huzami Mahallesi'nde ateş açıldığına dair haberler doğru değil." ifadesine yer vermişti.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber