hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Suriye'de göstermelik seçim

  Suriye'de sadece rejimin kontrolündeki bölgelerde yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde, sandıktan yüzde 95,1 oy oranıyla yine Beşar Esad çıktı. Seçim uluslararası toplum tarafından kabul görmedi. Seçimlerde hile yapıldığı iddialarıyla ilgili de birçok görüntü yayınlandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  10 yıldır savaşta olan Suriye'de sadece rejimin kontrolündeki bölgelerde yapılan devlet başkanlığı seçimini Beşar Esad kazandı. Esad'ın oyların yüzde 95,1'ini aldığı açıklandı.

  ABD ve Avrupa Birliği tarafından meşru olmadığı vurgulanan seçimlere dair sosyal medyaya da hile iddialarına yönelik görüntüler paylaşıldı. Videoda görüntünün hangi şehirde çekildiğinden bahsedilmiyor. Ancak seçim görevlisinin pusulaları doldurduğunu, zarfa koyduğu ve sandık başında bekleyen vatandaşa sandığa atması için verdiği görülüyor. Halep'teki

  seçim bürosunda çekildiği iddia edilen bir diğer görüntüde de seçim görevlisinin oy pusulalarında Beşar Esad'ı önceden işaretlediği görülüyor. Ardından bir diğer görüntüde ise seçim görevlisinin cep telefonundan kimliğe bakarak seçim kaydını yaptığı görülüyor. Oy kullanmaya gelemeyenlerin kimliklerini göndererek oylarının kullandırıldığı belirtiliyor. Görüntülerin devamında görevliler tarafından Esad lehine işaretlenen seçim pusulaları seçmene sadece oy sandığına atması için verildiği görülüyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Beşar Esad'ın göstermelik seçimde oyların yüzde 95,1'ini aldığı açıklandı. Tabi seçimleri bu oranla kazanan tek kişi Esad değil. 2014 yılında Kuzey Kore'de Kim Jong-Un yüzde 100 oyla parlamentoya seçilmişti. Irak'ın eski cumhurbaşkanı Saddam Hüseyin de 2002'de yapılan referandumda on yıllardır süren yönetiminin devam edip etmeyeceği konusunda yüzde 100 oy aldı. Raul Castro, 2008 Küba seçimlerinde yüzde 99,4 oy aldı. Uluslararası seçim sistemleri vakfı ise bu durumu seçmenlerin bu ülkelerden cezalardan korktukları için tek yönlü oy kullandığının altını çiziyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow