hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Suriye'de savaşın 8.Yıldönümü

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Suriye İç Savaşı 8.Yılını geride bıraktı. 400 binden fazla insan hayatını kaybetti. 5,5 milyondan fazla insan yerinden edildi. Ülkenin yaklaşık yüzde 60'ı Esad rejiminin kontrolünde. DEAŞ'ın hâkimiyeti ise yüzde 2'lik bir alana geriledi. Aradan geçen 8 yılda neler yaşandı, şu anda durum ne?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Koca sekiz yıl. Ortadoğu’da Arap baharı rüzgârın esintileri, 15 Mart 2011'de Suriye’ye ulaşmış, ülkenin ikinci en büyük şehri Deraa'da eylemler patlak vermişti.

  Esad’a bağlı devlet güçleri olayları bastırmaya çalıştıkça gösteriler ülke geneline yayıldı. Şiddet günden güne arttı ve Suriye iç savaşa sürüklendi.

  Gelinen noktada, Rusya ve İran destekli Esad rejimi, ülkenin yaklaşık yüzde 60'ında kontrolü ele geçirdi.
  Muhaliflerin ve rejim karşıtı güçlerinin hâkimiyeti, ülke topraklarının yüzde 10’uyla sınırlı kaldı.

  Bölgede sadece rejim ve muhalifler değil, bir de DEAŞ terör örgütü faktörü vardı. 2014'te Suriye'de Hilafeti ilan eden örgüt neredeyse tamamen yok edildi.
  Türkiye 2016'da Fırat Kalkanı ve 2018'de Zeytin Dalı Harekâtlarıyla, toplamda 3 bin 150 kilometreden fazla alan DEAŞ terör örgütünden temizlendi. DEAŞ'ın kontrol alanı yüzde 2'ye düştü.

  Sahada bu gelişmeler yaşanırken, masada da diplomatik adımlar atıldı. 2012’de Cenevre'de başlayan diplomatik süreç, Astana ve Soçi zirveleriyle devam etti. Suriye’de bir anayasa komitesi kurulması kararı alındı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Savaşın insani bilançosu ise çok ağır. 8 yılda 400 binden fazla insan hayatını kaybetti. 5,5 milyondan fazla sivil dünyanın dört bir yanına savruldu. İç savaşta sadece geçen yıl 1106 çocuk hayatını kaybetti.

  Birleşmiş Milletler’in verilerine göre, savaş sırasında, kimyasal silah kullanma, halkı açlığa sürükleme, tehcir etme, ablukaya alma, keyfi tutuklama ve işkence etme gibi savaş suçları işlendi.

  Suriye sınırları içinde kalan ancak evlerinden edilenlerin sayısı 6 buçuk milyonu aştı.

  BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin verilerine göre, sadece Türkiye, 3 milyon 644 bin Suriyeli mülteciye kucak açtı.

  Suriyeli mülteciler
  Türkiye - 3 milyon 644 bin
  Lübnan - 946 bin
  Ürdün   - 670 bin
  Irak       - 253 bin
  Mısır     -133 bin

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow