Rusya’da tahıl koridoru zirvesi: Türk ve Rus askeri heyetleri Moskova’da görüştü

Rusya’da tahıl koridoru zirvesi: Türk ve Rus askeri heyetleri Moskova’da görüştü

Ukrayna limanlarında bekleyen tahılların güvenli tahliyesi için Moskova'ya askeri bir heyet gitti. Yapılan görüşmeler olumlu havada geçti. Tahıl başlığında Türkiye, Ukrayna, Rusya ve Birleşmiş Milletler arasında görüşme yapılmasına yönelik fikir olgunlaştı. Görüşme sonunda Ukrayna'da bekleyen bir Türk gemisinin limandan çıkışına da izin verildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ASKERİ HEYET MOSKOVA'YA GİTTİ, GÖRÜŞMELER OLUMLU

Tahıl yüklü gemilerin ve Borispol Havaalanı'nda kalan uçakların tahliyesi için Milli Savunma Bakanlığı’ndan bir heyet Moskova'ya gitti. Yapıcı ve olumlu havada geçen görüşmelerin ardından "Azov Concord" isimli Türk gemisi Ukraynadan ayrılan ilk yabancı gemi oldu.

Tahıl krizinin çözümünde Türkiye'nin önerdiği 4'lü mekanizmanın gerçekleşebilmesi için önemli bir adım atıldı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Rus ve Ukraynalı mevkidaşları ile yaptıkları görüşmelerin ardından oluşturulan kırmızı hat diplomasisi kapsamında, Milli Savunma Bakanlığı'ndan bir heyet Moskova'ya gitti.

Türk askeri heyet, Rus makamlarıyla tahıl yüklü gemilerin ve Borispol Havaalanı'nda kalan uçakların tahliyesini görüştü. Moskova'da uzun saatler süren görüşme yapıcı ve oldukça olumlu havada geçti. Tahıl meselesinde Türkiye, Ukrayna, Rusya ve Birleşmiş Milletler arasında görüşme yapılmasına yönelik fikir olgunlaştı. Edinilen bilgiye göre; görüşmenin en önemli kazanımlarından biri, Rusya'nın Ukrayna ile tahıl başlığında masaya oturması oldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

MSB: RUS HEYETLE GÖRÜŞME YAPICI,OLUMLU HAVADA GEÇTİ

Milli Savunma Bakanlığı'nın görüşmeye ilişkin açıklamasına göre, Moskova'daki temasların ardından Gözler İstanbul'da gerçekleşmesi beklenen 4'lü zirveye çevrildi. 4'lü zirve gerçekleşmeden Ukraynalı makamlarla da temas sağlanması bekleniyor. Oradan da olumlu sonuç alınmasının ardından mayınların temizlenmesi, gemilerin nasıl sigortalanacağı, gemilerin silah taşıyıp taşımayacağı gibi başlıklar 4'lü masada müzakere edilecek

UKRAYNA'DA BEKLEYEN BİR TÜRK GEMİSİ LİMANDAN AYRILDI

Bu arada Türk heyetinin Moskova'daki temasının ardından Mariupol Limanı'nda bekleyen bir Türk kuru yük gemisi limandan Karadeniz'e açıldı. Kaynaklar bunun bir iyi niyet beyanı olduğu görüşünde. Bu arada Borispol Havaalanı'nda kalan Türk uçaklarının tahliyesi için de girişimlerin sürdüğüne dikkat çekildi.