Taliban'dan kadınlara sopa ve kırbaçlı saldırı

Taliban'dan kadınlara sopa ve kırbaçlı saldırı

Afganistan'da günlerdir Taliban karşıtı gösteriler yapılıyor. Yeni Taliban yönetimi, ilk yayınladığı kararname ile izinsiz gösteri yapılmasını yasakladı. Kararnamenin açıklanmasından kısa süre sonra Taliban militanları, başkent Kabil'de gösteri yapan bir grup kadına sopa ve kırbaçlar ile saldırdı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Önce protesto yapmalarına izin vermediler, sonra kırbaçla vurdular. Taliban militanları Kabil'de kadınlara saldırdı.

KABİL'DE PROTESTO YAPAN KADINLARI HEDEF ALDILAR

Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban, yeni hükümetini açıkladı. Kapsayıcı olacağı vaat edilen hükümetin yalnızca Taliban'a yakın erkeklerden oluşması ülke genelinde tepkiye yol açtı. Taliban'ın ülkeyi ele geçirmesinden beri haklarını talep etmek için sokağa inen kadınlar bir kez daha eylem yaptı. Ancak başkent kabil sokaklarında eylemciler Taliban militanlarının sert müdahalesiyle karşılaştı. Militanlar önce kadınların protesto yapmasını engelledi, daha sonra kırbaç ve sopalarla göstericilere saldırdı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Örgütün sözcüsü Zebihullah Mücahid daha önce militanların kadınlarla nasıl konuşulacağını bilmediğini söylemiş, kadınlara bir süreliğine evde kalma çağrısı yapmıştı. Mücahid bu sefer "Taliban polisi" adını verdiği yapılanmanın protestolarla baş etmeyi bilmediğini söyledi, halka "protesto yapmayın" dedi.

"İZİNSİZ GÖSTERİ YAPAN AĞIR HUKUKİ CEZA ALACAK"

Ancak başta haklarını talep eden kadınlar olmak üzere birçok Taliban karşıtı bir kez daha sokaklara döküldü. Bunun üzerine yeni Taliban yönetimi, izinsiz gösterileri yasaklayan bir kararname yayınladı. İzinsiz gösteri yapanların "ağır hukuki yaptırımlarla karşılaşacağı" belirtildi.