Tayland'ı dehşete düşüren saldırıda yeni detaylar: Çoğu çocuk en az 38 ölü

Tayland'ı dehşete düşüren saldırıda yeni detaylar: Çoğu çocuk en az 38 ölü

Tayland'ın kuzeydoğusunda bir çocuk bakımevine silah ve bıçak kullanılarak gerçekleştirilen saldırı sonucu, 22'si çocuk olmak üzere 34 kişinin hayatını kaybettiği 12 kişinin ise yaralandığı açıklanmıştı. Gelen son dakika bilgilerine göre can kaybı 38'e yükseldi. Eski bir polis memuru olduğu belirtilen saldırganın, intihar etmeden önce eşini ve çocuğunu da öldürdüğü belirtildi. İddialara göre uyuşturucu bağımlısı olduğundan şüphelenilen saldırgan, kreşe gelip çocuğunu bulamayınca ateş etmeye başladı. Görgü tanıklarından biri ise saldırganın çocukların uyuduğu bir odaya girdiğini, 8 aylık hamile bir öğretmenin de kurbanlar arasında yer aldığını öne sürdü.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Uluslararası haber ajanslarında yer alan bilgiye göre saldırı, Tayland'ın kuzeydoğusundaki Nong Bua Lam Phu eyaletinde bir kreşte gerçekleşti.

CAN KAYBI 38'E YÜKSELDİ

Polis, 22'si çocuk olmak üzere 34 kişinin hayatını kaybettiğini 12 kişinin ise yaralandığı açıklamıştı. Son dakika bilgilerine göre can kaybı 38'e yükseldi.

(Görsel/AFP: Tayland Soruşturma Bürosu'nun Facebook sayfasında  Panya Khamrab adlı şüphelinin fotoğrafı yayınlandı)

Eski bir polis memuru olduğu belirtilen saldırganın intihar etmeden önce eşini ve çocuğunu da öldürdüğü aktarıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yetkililer ölü sayısının artmasından endişe ettiklerini belirttiler.

POLİSTEN UYARI: GÖRÜNTÜLERİ PAYLAŞMAYIN

Çok sayıda ilk yardım ve polis ekiplerinin sevk edildiği kreşte incelemeler devam ediyor.

Polis, sosyal medyada olay yerinin ve kurbanların görüntülerinin paylaşılmaması konusunda uyarıda bulundu.

Saldırganın 9 mm'lik ruhsatlı tabanca kullandığı, uyuşturucu bağlantılı sebeplerden dolayı geçen yıl görevden atıldığı kaydedildi.

Tayland Başbakanı Prayuth Chan-ocha, saldırıyla ilgili acil soruşturma emri verdiğini söyledi.

BBC’de yer alan habere göre sosyal medya platformu Facebook'ta yayınlanan bir mesajda Başbakan Prayuth Chan-ocha, facianın nasıl meydana geldiğine ilişkin soruşturmanın hızlandırmasına yönelik talimat verdiğini belirtti.

'ÇOCUKLARIN UYUDUĞU ODAYA GİRDİ' İDDİASI

Olayın gerçekleştiği esnada yakındaki bir ofiste bulunan bölge yetkilisi Jidapa Boonsom, saldırganın ilk olarak kreşte çalışan 4-5 yetkiliyi silahla vurduğunu söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Boonsom, ardından saldırganın çocukların uyuduğu kilitli bir odaya girdiğini, burada çocukları bıçakla öldürmüş olabileceğini belirtti ve 8 aylık hamile bir öğretmenin de kurbanlar arasında yer aldığını söyledi.

KREŞTE BULAMAYINCA ATEŞ AÇTI

Polis sözcüsü Paisal ise ThaiPBS kanalına verdiği demeçte, "Zaten stresliydi ve çocuğunu bulamayınca (kreşte) daha da fazla strese girdi ve ateş etmeye başladı" açıklamasını yaptı.

Paisal en az 38 kişinin öldüğü saldırının ardından, saldırganın eve arabayla gittiğini ve intihar etmeden önce karısını ve çocuğunu orada öldürdüğünü söyledi.

Meksika’da belediye binasına silahlı saldırı: 19 ölü

Meksika’da belediye binasına silahlı saldırı: 19 ölü