hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Terör örgütüne kim helikopter verdi? Erbil, ABD ve Irak'tan açıklama istedi

  Irak'ın kuzeyinde düşen ve terör örgütü PKK'ya ait olduğu belirtilen iki helikopterle ilgili iddialar son bulmuyor. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, terör örgütüne helikopterleri kimin sağladığı konusunda Amerika ile Irak Merkezi Hükümeti'nden açıklama talep etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, Irak'ın kuzeyinde gerçekleşen helikopter kazasıyla ilgili yeni bir açıklama yaptı. Erbil merkezli güvenlik konseyi, ABD ve Bağdat'tan konuya ilişkin açıklama yapma çağrısı geldi.

  Rudaw kanalına konuşan Başbakan Barzani, helikopterlerin, Irak'ın 2. büyük partisi olan "Kürdistan Yurtseverler Birliği" partisi içindeki bir grup tarafından satın alındığını söyledi. Barzani, hava araçlarının terör örgütü YPG güdümündeki Demokratik Suriye Güçleri'ne nasıl ulaştığını bilmediklerini ifade etti.

  Konuyla ilgili Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Güvenlik Konseyi'nden yapılan açıklamadaysa, helikopterlerin resmi makamlara haber vermeden uçuş yaptığı belirtildi.

  "Eldeki bilgiler, Süleymaniye’deki bir tarafın gizli ve gayriresmi bir şekilde DSG ile PKK ilişkilerinde aracılık yaptığını ve onlara birçok farklı şekilde yardım ettiğini ortaya koyuyor” dendi.

  ABD liderliğindeki DEAŞ'la mücadele koalisyonu ve Irak Federal Hükümeti’ne bu helikopterlerin hangi lisansla uçtuğunu açıklamaları için çağrı yapıldı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow