Times: Suudi Velihat Prens baskı yapıyor

  1. Dünya
Video: Times: Suudi Velihat Prens baskı yapıyor
Suudi Arabistan'ın Lübnan'a Saad Hariri yoluyla müdahale ettiği iddialarının ardından bir iddiada Filistin'le ilgili geldi. İngiliz Times gazetesine göre, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman'ın Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas'a <a class="in-news-link" href="/abd" target="_blank" title="ABD haberleri">ABD</a>'nin hazırladığı Ortadoğu Barış Planı'nı 'kabul et' baskısı yaptı.

Suudi Arabistan'ın Lübnan'a Saad Hariri yoluyla müdahale ettiği iddialarının ardından bir iddiada Filistin'le ilgili geldi. İngiliz Times gazetesine göre, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman'ın Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas'a ABD'nin hazırladığı Ortadoğu Barış Planı'nı 'kabul et' baskısı yaptı.

Lübnan Başbakanı Saad Hariri'nin istifasıyla gündeme gelen Suudiler Lübnan'a müdahale ediyor iddialarına bu kez Filistin'le ilgili bir iddia eklendi. İngiliz The Tımes gazetesi, Suudi Velihat Prensi Muhammen Bin Selman'ın Filistin lideri Mahmut Abbas'a, "ABD'nin Ortadoğu planını kabul et yada istifa et" diye baskı yaptığını yazdı.

Haberde Mahmud Abbas'ın bir hafta önce Riyad'ı ziyareti sırasında, ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve danışmanı Jared Kushner öncülüğünde hazırlanan barış planının gündeme geldiği belirtiliyor. Veliaht Prens'in Abbas'tan bir hafta önce de Jared Kushner Riyad'a sürpriz bir ziyaret gerçekleştirmişti. Times, Kushner ve Veliaht Prens Muhammed arasındaki görüşmenin gece geç saatlere kadar devam ettiğini ve İsrail-Filistin sorununa kalıcı çözüm getirecek bir Ortadoğu Barış Planı üzerinde görüşmelerin yapıldığını öne sürdü.

Haberde, "Kushner, Trump'ın baş müzakerecisi Jason Greenblatt, Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Dina Powell ve ABD'nin İsrail Büyükelçisi David Friedman bir süredir Ortadoğu Barış Planı üzerinde çalışıyorlar" deniyor. The Tımes ABD'nin Ortadoğu Barış Planı önerisini gelecek yılın başlarında açıklayabileceği de vurgulanıyor. "ABD'nin planında, işgal altındaki bölgelerdeki yerleşim yerleriyle ilgili olarak İsrail hükümetinin taleplerinin büyük bir kısmının kabul edilmesi muhtemel" diyen Times, Trump yönetiminin iki devletli çözüm fikrine daha yakın bir noktaya geldiği de ifade ediliyor. Suudi Arabistan'ın Filistin konusundaki girişiminin bir diğer nedeninin de Hizbullah-Hamas bağlantısı olabileceği belirtiliyor.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS