"Trump azledilsin" çağrısı

Video: "Trump azledilsin" çağrısı

Trump’ın istediği oldu. Rusya soruşturması dosyası resmen kapandı. Soruşturmayı yürüten özel yetkili savcı Robert Mueller da Adalet Bakanlığı'ndaki görevinden ayrıldı. Ancak Trump'ın görevden azledilmesi tartışmaları son bulmadı.

Özel yetkili Savcı Robert Mueller, 2017'den bu yana ABD Başkanı Trump ve çevresindekilerin, 2016 seçimlerinde Rusya ile bağlantılarını inceliyordu.

Soruşturmanın kapandığını ve görevi bıraktığın böyle açıkladı. Ancak Trump üzerinde şüphe bırakmaya devam etti.

Soruşturmaya dair söyledikleri ise çarpıcıydı.

Soruşturmanın ilk bölümü Rusya'nın seçimi etkileyip etkilemediğine yönelikti. Bu bölümde Trump'ın seçim kampanyasının Rusların bu girişimlerine verdiği karşılık vardı. Sonuçta da belirttiğimiz gibi şüpheleri giderecek yeterli kanıt yoktu. Seçimlere müdahale etmek için birden çok ve sistematik çabalar oldu ve bu iddialar tüm Amerikalıların dikkatini hakediyor.

Mueller, ayrılık kararının kendisine ait olduğunu söyledi. "Soruşturma konusunda, kimse bana kongre önünde ifade vermemi söylemedi. İfadem, soruşturmanın raporudur."

Trump'ın soruşturmayı engellemeye çalıştığına dair iddialara da, "Soruşturma, Trump'ı bu konuda temize çıkarmıyor. " dedi.

Trump ise, Mueller'ın kararını, "Değişen bir şey yok, dava kapandı" diye yorumladı.

Savcı Mueller'in bu açıklamalarının ardından Demokrat Parti'de Trump'ın görevden alınması yönündeki çağrılar bir kez daha gündeme geldi. Partiden başkanlık seçimlerinde aday adayı olan 23 isimden 10'u, Trump'ın görevden azledilmesi kampanyasına destek veriyor.

Son olarak Demokrat Parti'den 3 aday adayı da, kongreye azil sürecinin bir an önce başlatılması çağrısında bulundu.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS