"Trump, Erdoğan'a hayran"

Video: "Trump, Erdoğan'a hayran"

ABD'de Başkan Trump'ı anlatan yeni bir kitap çıktı. "Çok istikrarlı bir dahi" adlı kitapta Trump'ın Erdoğan hakkındaki düşüncelerine ilişkin önemli tespitlere yer verildi.

"ABD Başkanı Donald Trump, uzun süredir Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hayranlık duyuyor..." Bu ifadeler Washington Post muhabirleri Carol Leoning ve Philip Rucker tarafından yazılan "Çok istikrarlı bir dahi, Trump'ın Amerika'yı sınaması" adlı kitapta yer alıyor. 21 Ocak'ta piyasaya sürülen kitapta, Trump'ın diplomasi hamleleri ve kapalı kapılar arkasında yaşananlar anlatılıyor.


Kitapta Trump'ın Erdoğan hakkındaki düşüncelerine ilişkin önemli tespitlere yer verildi. Kitaba göre Trump, Suriye'den çekilme kararını Erdoğan'la konuşmasının ardından aldı. Kitapta, "Trump, uzun süredir Erdoğan'a hayranlık duyuyor. Trump'ı özellikle Erdoğan'ın sert siyasi mizacı ve rakiplerini kolayca alt etmesi etkiliyor" dendi.


Kitap için açıklamalarda bulunan Trump'ın adı gizli tutulan yardımcılarından biri, "Toplumun kendisine ve diğer siyasilere nasıl yaklaştığına son derece dikkat eden Trump, Erdoğan'ın 'derin ve emredici' sesinden hoşlanıyor. Onun sesinde güçlü ve ürpertici bir şey var" dedi.


Leoning ve Rucker, daha önce basına yansıdığı gibi Trump'ın ABD askerlerini Suriye'den çekme kararını 14 Aralık 2018'de Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinden sonra aldığını belirtti.


Bu kararın ABD yönetimindeki üst düzey isimler için beklenmedik gelişme olduğunu kaydeden Leoning ve Rucker, "Suriye'den çekilmeye kararlılıkla karşı çıkan dönemin savunma bakanı James Mattis, Trump'ın bu adımını destekler biçimde bir basın açıklaması yapmayı reddetti" ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS