Trump ve Putin neden Helsinki'de buluşuyor?

Trump ve Putin neden Helsinki'de buluşuyor?

ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki görüşme için Finlandiya'nın başkenti Helsinki seçildi. Peki neden böyle bir tercih yapıldı?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Neden Helsinki seçildi?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Donald Trump ilk kez bir zirveden bağımsız olarak başbaşa görüştü. Zirve için Finlandiya'nın başkenti Helsinki seçildi. Peki neden? Çünkü kent daha önce ABD ve Sovyet liderlerinin görüşmelerine ev sahipliği yaptı.

ABD-Rusya zirvelerine ev sahipliği yaptı

Finlandiya'nın ev sahipliğinde 1975 Temmuz sonu Ağustos başında Doğu ve Batı blokları arasında bir yumuşama belgesi olan Helsinki Nihai Senedi'nin imza töreninde, Sovyetlerin lideri Leonid Brejnev ile ABD Başkanı Gerald Ford bir araya geldi. Sovyetlerin dağılmasından kısa bir süre önce Eylül 1990'da SSCB'nin son lideri Mihail Gorbaçov ve ABD Başkanı George Bush ile Helsinki'de görüştü. SSCB, ABD'den ekonomik yardım talebinde bulundu. 1997 Mart'ında Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, ABD Başkanı Bill Clinton ile yine Helsinki'de NATO'nun Doğu'ya genişleme planıyla ilgili buluştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Finlandiya tarafsız ülke konumunda

Bir diğer neden Finlandiya'nın NATO üyesi olmadığı için 'tarafsız bölge' görevi görmesi. Avrupa Birliği üyeliği üzerinden Batı'ya bağlanan Finlandiya'nın hem ABD hem de Rusya ile iyi ilişkileri var. Tarihi öneminin yanı sıra Helsinki lojistik bakımından da çeşitli görüşmeler için uygun bir yer. 11-12 Temmuz'da NATO zirvesi için Brüksel'de bulunan Trump sonrasında da İngiltere'ye gitti ve Başbakan Theresa May ile bir araya geldi. Oradan da 2.5 saatlik yolculukla Finlandiya'ya geçti. Putin için durum daha da kolay. Moskova-Helsinki uçak yolculuğu sadece 1.5 saat.