hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Trump'tan Fransa'ya vergi tepkisi

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Fransa'nın tek taraflı olarak, kısaca "Gafa" olarak adlandırılan ABD'li teknoloji şirketlerine vergi uygulama kararı, ABD Başkanı Donald Trump ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasında vergi kavgasına yol açtı. Trump Fransa'nın uygulaması için "Tam bir aptallık" ifadesini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Fransız Meclisi'nin Amazon, Google, Apple ve Facebook'a 500 milyon Euro'yu aşan vergi uygulaması getiren yasayı onaylaması, ABD Başkanı Donald Trump'ı öfkelendirdi.

  Twitter hesabından sert bir mesaj gönderen ABD Başkanı Trump, Fransız mevkidaşı Macron'un getirdiği GAFA vergilerinin "Tam bir aptallık" olduğunu belirterek, buna misilleme yapacaklarını söyledi.

  Trump, paylaştığı tweet'te, "Fransa kısa süre önce, ABD'nin büyük teknoloji şirketlerine vergi uygulama kararı aldı. Eğer o şirketleri vergilendirecek bir ülke varsa, bu kendi ülkeleri ABD olmalıdır. Macron'un yaptığı aptallığa karşı olarak yakında önemli bir misilleme karar açıklayacağız." dedi.

  Macron ve Trump da konuya ilişkin telefonda görüştü. Elysee Sarayı'ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada ise, "İnternet şirketlerinin vergilendirilmesi yalnızca Fransa'yı değil, ortak çıkarları ilgilendiren bir konudur ve bu konuda dünya çapında bir uzlaşmaya varılana kadar çabaların devam etmesi gerekir." denildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Açıklamada iki liderin İran konusunda da görüş alışverişinde bulundukları belirtildi.

  Fransız Meclisi, AB'den bağımsız olarak, 11 Temmuz tarihinde, vergi kaçırdıkları iddia edilen internet devlerinden 500 milyon Euro'nun üzerinde vergi alınmasını öngören 'Gafa vergisi' adlı yasayı geçirmişti. Yasa ile Fransa, internet devlerine Fransa'da elde ettikleri karın yüzde 3'ü oranında vergi uygulamayı öngörüyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow