Trump'tan May'e sert sözler

Video: Trump'tan May'e sert sözler
<a class="in-news-link" href="/abd" target="_blank" title="ABD haberleri">ABD</a> Başkanı Donald Trump, Brüksel'de gerçekleşen NATO zirvesinin ardından İngiltere'de. Ziyaretine başkent Londra'dan başlayan Trump, eşi Melania Trump'la birlikte Blenheim Sarayı'na davetliydi. Donald Trump ayağının tozuyla sert açıklamalarına başladı, May'in AB'den ayrılma planları konusunda verdiği tavsiyelerini dinlemediğini ve bunun Amerika ile İngiltere arasındaki olası ticaret ortaklığını öldürdüğünü söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, Brüksel'de gerçekleşen NATO zirvesinin ardından İngiltere'de. Ziyaretine başkent Londra'dan başlayan Trump, eşi Melania Trump'la birlikte Blenheim Sarayı'na davetliydi. Donald Trump ayağının tozuyla sert açıklamalarına başladı, May'in AB'den ayrılma planları konusunda verdiği tavsiyelerini dinlemediğini ve bunun Amerika ile İngiltere arasındaki olası ticaret ortaklığını öldürdüğünü söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, göreve geldiğinden bu yana ilk İngiltere ziyaretini gerçekleştiriyor. Defalarca gündeme gelen ancak sürekli ertelenen İngiltere gezisi sonunda başladı. NATO zirvesi ardından Brüksel'den başkent Londra'ya uçan Trump, İngiltere'deki ilk akşamında Blenheim Sarayı'ndaydı. 18. yüzyıldan kalma tarihi yapı, aynı zamanda ünlü İngiliz lider Winston Churchill'ın doğduğu yer.

Blenheim Sarayı'nda yemek yediler

Trump'ın yanında eşi Melania Trump da vardı. Theresa May ve eşi Philip May, onları resmi bir törenle karşıladı. İngiltere bandosu, liderler ve eşlerine mini bir konser verdi. Konserin ardından May ve Trump, el ele tutuşarak sarayın merdivenlerini çıktı. Eşleri de onları arkalarından takip etti. Merdivenlerde kameralara poz veren dörtlü, akşam yemeği için saraya girdi.

"Beni dinlese öyle olmazdı"

Trump'ın May ile ABD ve İngiltere arasıdaki olası ticaret ortaklıklarını konuşması bekleniyordu. Ancak, Trump'ın sert açıklamaları bu ihtimalin düşük olduğunu gösterdi. Trump, İngiliz The Sun gazetesine verdiği röportajda Theresa May'in kendisini dinlemediğini ve İngiltere'nin AB'den ayrılma planını berbat ettiğini söyledi. May ülkesinde de popülerliğini giderek kaybederken ABD ile de iplerin gerilmesi işleri zorlaştırabilir. ABD, İngiltere'nin en güvendiği ticaret ortaklarından.

Yemekten sonra geceyi Londra'da geçiren Trump ve eşi başkentten ayrılacak, Başbakan May'in Chequers kentindeki evine gidecek. Ziyarette Londra'ya yalnızca 1 gün ayrılmış olmasının nedeni, akla Trump karşıtı protestolardan kaçınıldığı ihtimalini getirdi.

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS