hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Tunus'ta Nahda lideri tutuklandı

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Tunus’ta muhalefette bulunan Nahda Hareketi Lideri Raşid El-Gannuşi gözaltına alınmasının ardından tutuklandı. Resmi makamlardan tutuklanma nedenine yönelik açıklama gelmezken, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, "Muhalefetin ülkeyi istedikleri gibi karıştıramayacağını" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tunus'ta siyasi tansiyon düşmüyor. 17 Nisan’da gözaltına alınan Nahda Hareketi Lideri Raşid El-Gannuşi 48 saat sonra tutuklandı.

  Müslüman kardeşler hareketine yakın Nahda'nın avukatı 81 yaşındaki Gannuşi'nin beraberindeki 11 kişinin daha soruşturma dosyasında bulunduğunu söyledi. Soruşturmanın devlet güvenliğine karşı komplo dosyası kapsamında yapıldığı açıklandı.

  Nahda Hareketi muhalif siyasilere yönelik baskıcı uygulamalara karşı tek saf durulması için çağrıda bulunuldu.

  Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, Gannuşi'nin tutuklanmasından saatler sonra konuştu ve “Yasaya saygı duyuyoruz. Yasalara ve bununla ilgili tüm prosedürlere uyarız. Kimseye zarar vermiyoruz ve kendi istedikleri gibi karıştırmaları için ülkenin muhalefetin eline düşmesine izin vermeyeceğiz.” dedi.

  Tunus'ta Nahda Hareketi'nin yanı sıra muhalefetteki ulusal kurtuluş cephesi ve Tunus İrade Partisi'nin de genel merkezleri kapatıldı. Türk Dışişleri Bakanlığı Gannuşi'nin tutuklanmasıyla ilgili açıklama yaptı. “Bu tür tasarrufların, Tunus’un toplumsal barışına fayda sağlamayacağını düşünüyoruz." ifadesi kullanıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  2019'da cumhurbaşkanı seçilen Kays Said, 25 Temmuz 2021'de daha önce çalışmalarını askıya aldığı Temsilciler Meclisi'ni feshetmişti. Eylül 2021'de yürütme organını tamamen kendine bağlayan Said'in aldığı kararları muhalefet darbe olarak nitelendirmişti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow