Tunus'ta Nahda lideri tutuklandı

Tunus'ta Nahda lideri tutuklandı

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Tunus’ta muhalefette bulunan Nahda Hareketi Lideri Raşid El-Gannuşi gözaltına alınmasının ardından tutuklandı. Resmi makamlardan tutuklanma nedenine yönelik açıklama gelmezken, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, "Muhalefetin ülkeyi istedikleri gibi karıştıramayacağını" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tunus'ta siyasi tansiyon düşmüyor. 17 Nisan’da gözaltına alınan Nahda Hareketi Lideri Raşid El-Gannuşi 48 saat sonra tutuklandı.

Müslüman kardeşler hareketine yakın Nahda'nın avukatı 81 yaşındaki Gannuşi'nin beraberindeki 11 kişinin daha soruşturma dosyasında bulunduğunu söyledi. Soruşturmanın devlet güvenliğine karşı komplo dosyası kapsamında yapıldığı açıklandı.

Nahda Hareketi muhalif siyasilere yönelik baskıcı uygulamalara karşı tek saf durulması için çağrıda bulunuldu.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, Gannuşi'nin tutuklanmasından saatler sonra konuştu ve “Yasaya saygı duyuyoruz. Yasalara ve bununla ilgili tüm prosedürlere uyarız. Kimseye zarar vermiyoruz ve kendi istedikleri gibi karıştırmaları için ülkenin muhalefetin eline düşmesine izin vermeyeceğiz.” dedi.

Tunus'ta Nahda Hareketi'nin yanı sıra muhalefetteki ulusal kurtuluş cephesi ve Tunus İrade Partisi'nin de genel merkezleri kapatıldı. Türk Dışişleri Bakanlığı Gannuşi'nin tutuklanmasıyla ilgili açıklama yaptı. “Bu tür tasarrufların, Tunus’un toplumsal barışına fayda sağlamayacağını düşünüyoruz." ifadesi kullanıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

2019'da cumhurbaşkanı seçilen Kays Said, 25 Temmuz 2021'de daha önce çalışmalarını askıya aldığı Temsilciler Meclisi'ni feshetmişti. Eylül 2021'de yürütme organını tamamen kendine bağlayan Said'in aldığı kararları muhalefet darbe olarak nitelendirmişti.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber