hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Türk bilim insanından tarihi araştırma

  Cambridge Üniversitesi’nin Türk doktora öğrencisi Mine Köprülü’nün başında olduğu araştırma yaygın hastalıkların önüne geçmeye faydası olacak yeni bir buluşa imza attı. İnsan vücudunda hastalıklara neden olan 3 bin protein keşfedildi. Köprülü, çalışmaya dair detayları CNN TÜRK'e anlattı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cambridge Üniversitesi'nde doktora yapan Mine Köprülü, biyoloji alanında tıp tarihine geçecek bir çalışmaya imza attı. 3 farklı üniversiteden 15 kişilik ekiple çalışan Köprülü, vücutta genetik hastalıklara neden olabilecek 3 bin farklı protein belirledi. Proteinler sayesinde erken tanı ihtimali artarken, aynı zamanda hastalığa eden olan eksik ya da fazlalık proteinler giderilerek tedavi imkanı sağlanıyor.

  Mine Köprülü çalışmaya dair detayları şu sözlerle anlattı;

  “Bizim yaptığımız çalışma aslında hastalıklar için bir ilaç ve tedavi bulunmasındaki ilk adım. Henüz bugüne kadar anlayamadığımız hastalıkların altında yatan biyolojik mekanizmaları vücudumuzda nelerin yanlış gittiğini anlamaya çalışıyoruz ki nelerin hedef alınabileceği bulunabilsin.

  Burada bizim çalışmamız, bahsettiğim genetik mutasyonlar ve hastalıklar arasında aslında vücudumuzun fonksiyonel birimi ve ilaçların en büyük hedefi olan proteinlere entegre ederek, aslında bu hastalıkların biyolojik olarak nasıl işlediğini, bu bahsettiğimiz genetik mutasyonların hangi proteinler yani hangi fonksiyonel mekanizmalar üzerinden bu hastalıklara olan sebebi arttırdığını ya da azalttığını anlamaya çalıştık.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Şu an aslında bu yaptığımız çalışma, dünyadaki en kapsamında protein genetik çalışmalardan biriydi. Çünkü kandaki 3 bin proteini paralel biçimde ölçümledik. Ancak bu teknoloji çok yeni bir teknoloji ve bizim vücudumuzda 20 binden fazla protein var. Biz şu an aslında kapsamlı bir genetik protein hastalık haritası çıkarmış olsak da bütün vücudumuzdaki bütün proteinleri ve karmaşıklığı yakalayabilmiş değiliz.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow