Türk gemisine korsan saldırısı! Tüm gelişmeler...

Video: Türk gemisine korsan saldırısı! Tüm gelişmeler...

Nijerya açıklarında korsanlar bir Türk gemisini hedef aldı. Saldırıda Azerbaycanlı bir denizci hayatını kaybetti, 15 denizci kaçırıldı. Türkiye, kaçırılan mürettebatın kurtarılması için çalışma başlattı.

KORSANLAR 1 GEMİCİYİ ÖLDÜRDÜ 15 GEMİCİYİ REHİN ALDI

Nijerya açıklarındaki Gine Körfezi'nde seyir halindeki Mozart isimli Türk konteyner gemisi Sao Tome'nin 100 deniz mili açığında korsanların saldırısına uğradı. Nijerya uyruklu korsanlar, önce zodyaklarla gemiyi bir süre takip etti. Ardından uzun namlulu silahlarla geminin güvertesine çıktı. Yardım çağrısı yapan gemi mürettebatı, kendilerini güvenli alana kilitledi. Ancak korsanlar, saatlerce uğraşarak güvenli alanın kapısını kırdı. Bu sırada gemi personeliyle korsanlar arasında arbede çıktı. Azerbaycanlı bir gemici korsanlar tarafından öldürüldü. Korsanlar, geminin tüm sistemini bozup, mürettebattan 15'ini rehin alarak gemiden ayrıldı.

Korsanların gemide bıraktığı 3 personelden biri olan 4'üncü kaptan Furkan Yaren durumu yetkililere bildirdi. Gabon'daki güvenli limana doğru hareket eden Yaren, yaşadığı korku dolu anları uydu telefonundan anlattı.

ERDOĞAN MÜRETTEBATIN KURTARILMASI İÇİN TALİMAT VERDİ

Saldırının ardından Türkiye, deniz haydutlarının kaçırdığı mürettebatın bulunması için girişim başlattı. Bölgedeki tüm büyükelçilikler seferber edildi. Kaçırılan gemiyle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan da devreye girdi. Geminin kaptanlarından Furkan Yaren ile iki kez telefonda görüşen Erdoğan, süreci yakından takip ettiğini ve kaçırılan gemi personelinin kurtarılmasıyla ilgili bütün yetkililere talimat verdiğini ifade etti.

ÇAVUŞOĞLU, AZERİ MEVKİDAŞINA BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov'u arayarak, öldürülen mürettebat için başsağlığı diledi ve gemi limana yanaştığında cenazenin Azerbaycan'a nakli için çalışmaların derhal başlayacağını aktardı.

"GEMİ GENTİL LİMANI'AN DEMİRLEDİ"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ise yeni bir açıklama yaparak, "Gine Körfezi'nde korsan saldırısına uğrayan gemi saat 11.00'de Gabon'un Gentil Limanı'na demirledi" bilgisini paylaştı. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS