"Türkiye operasyon için izin almaz"

"Türkiye operasyon için izin almaz"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Al Jazeera kanalına konuştu. Kalın, “Ulusal güvenlik tehdidiyle karşı karşıya kaldığımızda izin istemeyiz, sadece müttefiklerimizle koordine ederiz” dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Al Jazeera İngilizce kanalında İstanbul İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısından, Suriye ve Irak’ın kuzeyine düzenlenen hava harekatına kadar bir çok konuda soruları yanıtladı.

"İstanbul'daki saldırı PYD/YPG tarafından koordine edildi. Kendilerini örtbas etmek için farklı milletten kişileri kullanıyorlar. Bu saldırı açıkça PYD/YPG tarafından koordine edildi".

Rusya ve İran’ın Türkiye’nin operasyonuna yeşil ışık yakıp yakmadığına ilişkin soruya ise kalın “izin almayız” cevabını verdi.

"Ulusal güvenlik tehdidiyle karşı karşıya kaldığımızda izin istemeyiz, sadece müttefiklerimizle koordine ederiz. 2019’da ABD mutabakatta varıldı. Washington yönetimi PYD/YPG unsularının Türkiye sınırından 30 kilometre uzağa çekilmesi anlaşmasını ihlal etti. PKK, YPG terör örgütüdür. ABD ve Rus güçlerine bu unsurlardan uzak durmalarını söylüyoruz. Terör örgütleri ABD, Rus ya da rejim bayrağı asıyor."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İbrahim Kalın, iç siyasete yönelik mesajlar da verdi.

"Kürtleri; PKK, HDP ya da YPG-PYD temsil ediyor demek Kürtlerin kendilerine hakaret olur. Nasıl DEAŞ ve El Kaide küresel ölçekte Müslümanları temsil etmiyorsa PKK da Kürtleri temsil etmiyor. HDP’nin çeşitli PKK unsurlarıyla bağlantıları biliniyor, HDP ise bunu inkar etmiyor."