hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Türkiye ve Rusya arasında İdlib krizi! Moskova'da hava nasıl?

  KAYNAKCNN TÜRK

  İdlib krizinde devreye liderler giriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, bu akşam saat 18:00'de kritik bir telefon görüşmesi gerçekleştirecek. Gazeteci Siyament Kaçmaz, CNN TÜRK canlı yayınında Moskova'nın nabzını tuttu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İşte Rusya'da çalışan gazeteci Kaçmaz'ın canlı yayındaki o değerlendirmeleri:

  Aslında biz bu görüşmenin daha önce gerçekleşmesini bekliyorduk. Özellikle bu tür sıcak gelişmelerde, diplomatların görüşmelerinde pek bir sonuç alınamıyordu. Daha önce de bu böyle oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, verdikleri kararlarda bir takım değişiklikler sağlayabilen liderler. İlişkilerin en gergin olduğu anlarda bile iki lider arasındaki diyalog, krizlerin çözülmesi noktasında bir adım öne çıkıyor. Rusya, Suriye'deki bütün bölgelerdeki sorunları çözmek için İdlib'deki durumun da çözülmesi gerektiğini söylüyor. En uzun sınırımız Suriye ile ve buradan gelebilecek göç dalgasının yükünü Türkiye çekmiş olacak. Türkiye sürekli bu konudaki görüşünü Rus tarafına her seviyede aktarıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Şu zamana kadar yapılan görüşmelerden bir sonuç alınamaması bize şunu gösteriyor; Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya lideri ancak inisiyatif alabilir. Bugün yapılacak görüşmede bölgeyi rahatlatacak bir sonuç bekliyoruz açıkçası.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow