hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Türkiye'den Filistin'e Libya modeli

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin yönetimi ile yapılan güvenlik ve işbirliği anlaşmasını onayladı. Anlaşma kapsamında Mehmetçiğin Filistin'e eğitim amacıyla gitmesinin önü açılmış oldu. Olası bir diğer adım da Filistin'le yapılacak deniz yetki anlaşması.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  GÜVENLİK İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI ONAYLANDI

  Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı. Filistin'e asker göndermenin ve deniz yetki alanı anlaşması imzalamanın önü açıldı. Önceki gün İsrail'e sert tepki veren Milli Güvenlik Kurulu açıklamasından sonra Filistin'le imzalanan güvenlik ve işbirliği anlaşması yürürlüğe girdi.

  TERÖRE KARŞI İSTİHBARAT PAYLAŞIMI YAPILACAK

  Filistin yönetimi ile 25 Ekim 2018'de yapılan güvenlik ve işbirliği anlaşması, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayıyla Resmi Gazete'de yayımlandı. Anlaşmayla suç gelirlerinin aklanması, bilişim suçları, uyuşturucu kaçakçılığı, yasadışı göç konusunda Filistin yönetimiyle işbirliği kararı alındı. Ayrıca teröre karşı istihbarat ve operasyonel teknik paylaşım da anlaşmanın maddeleri arasında yer aldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  KOLLUK GÜÇLERİ EĞİTİLECEK

  Anlaşma çerçevesinde Filistin'deki kolluk güçleri Türkiye'de polis akademisi, jandarma ve sahil güvenlik akademilerinde eğitilecek. Türkiye ayrıca Filistin'le denizde kolluk görevi icra eden ve suçluları takip eden teşkilatla da yakın işbirliğine gidiyor. Bu amaçla karşılıklı personel ziyaretleri ve ortak tatbikatlar yapılacak. Talep edilmesi halinde Filistin'e eğitim amacıyla asker gönderilebilecek Tüm bu faaliyetlerin koordinasyonu için karşılıklı müşavir ve irtibat görevlisi atanacak.

  DENİZ YETKİ ANLAŞMASI YAPILABİLECEK

  Uzmanlara göre anlaşma, güvenlik işbirliğinden öte anlamlar taşıyor. Daha önce Libya ile benzer bir anlaşma yapıldığına dikkati çeken uzmanlar, Türkiye'nin Filistin'le deniz yetki alanı anlaşması imzalayabileceğine işaret ediyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow