Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız'dan CNN TÜRK'e özel açıklamalar

Video: Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız'dan CNN TÜRK'e özel açıklamalar

Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, Erbil'de Türk diplomatın şehit edilmesinin ardından ilk röportajını CNN TÜRK'e verdi. Büyükelçi Yıldız, saldırıya ilişkin "İşaretlerini aldık, zamanlıca yerel makamlara ilettik" dedi. Büyükelçi ayrıca, saldırıyı yapan ayak takımı asıl hedefimiz arkadaki zihin diye de ekledi.

"İŞARETLERİ YEREL MAKAMLARLA PAYLAŞTIK"

"Kaybımız tabi çok üzücü. Uzun zaman sonra yurt dışında bir diplomatımızı kaybettik, şehit verdik. Ama bunun işaretlerini biz alıyorduk. Yerel makamlarla da zamanlıca paylaşıldı hep bu hususlar." Erbil Başkonsolosluğu'nda görevli diplomat Osman Köse'nin şehit edilmesinin ardından Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız bu değerlendirmeyi yaptı. CNN TÜRK'e konuşan Büyükelçi Fatih Yıldız, failler için ayak takımı derken devam eden soruşturmaya ilişkin bilgi verdi.

"SALDIRIDA ÖNEMLİ OLAN ARKADAKİ AKIL"

Büyükelçi Fatih Yıldız, "Buradaki en önemli unsur aslında Irak'ta PKK'nın çok rahatlıkla hareket ettiği, elini kolunu sallayarak dolaştığını teyit eden bir durum tabii bu. Erbil gibi tırnak içinde 'en güvenli' diye ifade ettikleri şehirde böyle bir saldırının yaşanmış olması düşündürücü. Bundan sonraki aşaması takibi önemli. Aslında bu işin ayak takımı diyebileceğimiz, ardındaki zihinler değiller. Bunlar asıl hedef olan onlar. Onlara erişip ulaşmamız lazım. Kimlerden bahsettiğimiz zaten belli" dedi.

GÜVENLİK ZAFİYETİ VAR MIYDI?

Ve "Güvenlik zafiyeti var mıydı?" sorusu. Yıldız soruya, "Irak'ın kendine göre bir güvenlik ortamı var, bizim kabul ettiğimiz ve ona göre de işimizi yaptığımız. Irak'taki güvenlik şartlarına ilişkin büyük beklentimiz yok. PKK'nın mevcudiyeti güvenliğin sağlanamadığı şartlarda kendine çok rahat alan buluyor. Yapısal nedenlerle başımıza gelen bir şey bu bizim" şeklinde cevap verdi.

"MERKEZİ HÜKÜMET DAHA ÇOK ROL ALMALI"

Büyükelçi, Kuzey Irak'a yönelik Pençe-2 Harekatı'na ilişkin de bilgi verdi. Yıldız, "Kuzey Irak'taki operasyonla bitmiyor. Kuzey Irak'ın dışında merkezi hükümetin daha fazla rol almasını beklediğimiz hem Mahmur da hem de Sincar'daki mevcudiyet de var. 3+3 toplantısı düzenlendi. Savunma, dışişleri bakanları ve istihbarat başkanları bir araya geldiler. Bu bir süreç, devamı gelecek. Hem bizim, hem Irak tarafının endişelerini giderecek önlemleri almamız gerekiyor" ifadelerini kullandı. 

"ZİYARET ATILACAK İMZA İÇİN TAKVİM OLACAK"

Irak ile imzalanacak güvenlik işbirliği anlaşması için irade var diyen Büyükelçi Yıldız, "Takvim netleşti mi?" sorusunu yanıtladı. "Cumhurbaşkanımızın Irak'a yılın son çeyreğindeki ziyaret, atmak istediğimiz adımlar açısından önemli bir takvim unsuru olacak" dedi.

"İKİ TARAF DA SORUNU DOĞRU ANLAMALI"

Yıldız, Irak ile su sorununa ilişkinse şöyle konuştu:

"Su sorununu her iki taraftan doğru algılayıp mutabık olmak lazım. Irak tarafı gibi sadece suyun miktarı dersek o zaman anlaşamayız. Çünkü Irak'taki su sorunu miktarla ilgili değil, idareyle ilgili. Özel temsilcilik süreci 3+3 gibi tanımları doğru yapmaya yönelik bir süreç. Sorunları tanımlayacağız. İlk görüşmeyi yaptık, iyi geçti, irade var."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS