Petro Poroşenko: Karşı taarruza geçme vakti geldi

Petro Poroşenko: Karşı taarruza geçme vakti geldi

"Vakit, Ukrayna'nın karşı taarruza geçme vaktidir." Eski Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko bu mesajı verdi. CNN TÜRK'e özel konuşan Poroşenko, Rusya'nın hedefindeki Bahmut için, "Burası bir sembol haline geldi" dedi. Batı'nın söz verdiği askeri desteği hızla sağlaması için çağrı yaptı. CNN TÜRK Dış Haberler Muhabiri Hilken Doğaç Boran'ın özel röportajı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"NİSAN'DA KARŞI TAARRUZA GEÇECEĞİZ"

"Nisan ya da mayısta mucize olacak demiyorum ama iyi haberler alacağımızdan eminim." Eski Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, yeni karşı taarruz için tarih verdi.

 "OPERASYON İÇİN 9 TUGAY HAZIR DURUMDA"

CNN TÜRK'e özel konuşan Poroşenko, Ukrayna Ordusu'nun en az 9 tugayı Batı'dan gelen zırhlı araçlarla donatıp, eğittiğini söyledi. "Şu anda en az 9 tugay için yetecek kadar zırhlı araç taahhüdü verildi. Bu tugaylar hali hazırda rezerv güç olarak eğitiliyor. Bu askerleri Bahmut'ta kullanmıyoruz. Her şey yolunda giderse tanklar, hava savunma sistemleri ve zırhlı araçlarla birlikte nisanda karşı taarruza geçeceğiz" ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Eski Ukrayna lideri, Rusya'nın Bahmut'ta kaybettiğini vurguladı. "Rusya’nın Ukrayna motivasyonunu silahlı kuvvetlerini, ülkemizin birliğini, ortaklarımızın yaptığı desteği ve gönüllülerimizi yenemeyeceğini gösteriyor. Bahmut bu yüzden çok önemli. Rusya taarruzunu durdurdu. Artık vakit, Ukrayna’nın karşı taarruza geçme vaktidir" dedi.

ABD UKRAYNA'YA F-16 VERECEK Mİ?

Eski Ukrayna Cumhurbaşkanı, Kiev'in ABD'den F-16 alıp alamayacağına dair de konuştu. "Joe Biden'ın “Hayır”ı, “henüz değil” demek. Beyaz Saray geçtiğimiz gün ABD’nin başka ülkelerin Ukrayna'ya savaş jeti vermesine karşı çıkmadığını açıkladı. F-16 sembolik bir şey. Ama tek ihtiyacımız olan şey değil. Bize mühimmat gerek" vurgusu yaptı.

UKRAYNA VE RUSYA MASAYA OTURACAK MI?

Poroşenko, "Rusya ile müzakere olacak mı?" sorusuna kinayeli bir yanıt verdi. "Ben Putin'le müzakere etmek ne demek çok iyi bilirim. Kimse farkında olmayabilir ama şu anda zaten müzakere masasındayız. Dünyadaki en iyi müzakerecilerden birine sahibiz. Adı da Ukrayna Silahlı Kuvvetleri. Kiev çevresinde, Harkiv bölgesinde ve senin de bahsettiğin gibi Herson’da çok iyi müzakereler gerçekleştirdik" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"TÜRKİYE VE ERDOĞAN'A TEŞEKKÜRLER"

Eski Ukrayna Cumhurbaşkanı, Tahıl Koridoru anlaşmasından dolayı Türkiye'ye teşekkür etti. "Buradan Türkiye’ye teşekkür etmek istiyorum. Türkiye liderlerine, Ukrayna'ya destek verdikleri için teşekkürler. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Tahıl Koridoru anlaşması için minnettarız. Bu dünyayı açlıktan, Ukrayna'yı da muazzam Rus saldırganlığına karşı koruyor" dedi.

Gizli plan açığa çıktı: Rusya'nın bir sonraki hedef ülkesi...

Gizli plan açığa çıktı: Rusya'nın bir sonraki hedef ülkesi...