Ukrayna'da ABD-Rusya tank savaşı! Amerikalı Tarihçi CNN TÜRK'e konuştu

Ukrayna'da ABD-Rusya tank savaşı! Amerikalı Tarihçi CNN TÜRK'e konuştu

Batı, Ukrayna'ya muharebe tankları vereceğini duyurdu. Peki bu son teknoloji silah sistemleri, ivmeyi Kiev'in lehine çevirmeye yetecek mi? Amerikalı Tarihçi ve eski Albay Gian Gentile, tankların cephede büyük fark yaratacağını söyledi. Dış Haberler Muhabiri Hilken Doğaç Boran'ın özel röportajı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hilken Doğaç Boran: Ukrayna hakkındaki tank çıkmazı sonunda aşıldı. ABD ve batılı müttefikleri M1 Abrams, Leopard 2 ve Challenger 2 gibi tankları göndereceklerini duyurdu. Bu tankların aylar içinde cepheye ulaşması bekleniyor. Sizce cephede nasıl bir etkileri olacak?

Gian Gentile: Bence Ukrayna Ordusu’na Leopard 2 ve ABD M1A1 tanklarının eklenmesi cephede ciddi fark yaratacak. Bu iki tank da Rusya’nın Ukrayna’da kullandığı T-90 gibi en yeni modellere kıyasla oldukça üstün. Ama özellikle T-72B3’e kıyasla çok daha iyiler. Atış Kontrol Sistemleri ve optikleri daha iyi. Daha dirayetli ve daha ağırlar. Ağır tankların çamura saplanma gibi sorunları olsa da bu en az 20 tonluk fark, 20 ton daha fazla koruma anlamına geliyor. Cephede büyük fark yaratacağını düşünüyorum.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hilken Doğaç Boran: Bu, Batı yapımı ve Rus yapımı tankların ilk karşılaşmaları değil. ABD ve Rus tankları son olarak Körfez Savaşları’nda karşılaştı. O dönem neler olmuştu? Şimdi Ukrayna’ya M1 Abrams’ların gitmesiyle neler yaşanmasını bekliyorsunuz?

Gian Gentile: Evet ABD güçleri ilk Körfez Savaşı’nda, 1991’de, ağırlıklı olarak M1A1’leri kullandı. Ukrayna’ya da bunlara çok benzer 31 M1A1 tankı verilecek. Iraklıların Rus yapımı T-72 tanklarını yok ettiler. En büyük fark da optiklerdeydi. 1991’de kullanılan M1A1 tanklarındaki optikler, yani tank komutanı ve nişancının kullandığı dürbünler, o kadar üstündü ki,,, ABD’li tanklar, Iraklıların Rus yapımı tanklarını, Iraklılar onları görmeden çok önce tespit edebiliyordu. Tankın üzerindeki ekstra koruma da Iraklıların T-72’lerine karşı fazladan koruma sağlıyordu.

Hilken Doğaç Boran: Peki şu anki eşleşme hakkında ne düşünüyorsunuz? Rusya’nın cephedeki teknolojik üstünlüğü az önce bahsettiğiniz avantajlara karşı yeterli olacak mı?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gian Gentile: Bu savaş alanı gerçekten çok farklı. Artık iki tarafın da droneları var ve bunları yoğun şekilde kullanıyorlar. Rusların artık daha iyi tankları var. 1991 yılında ilk Körfez Savaşı sırasında Irak’ın kullandığı Rus yapımı tanklar basit T-72 tanklarıydı. Rusya’nın şu an Ukrayna’da kullandığı tanklar bundan çok daha iyi. T-72B3, T-80 ve T-90 gibi modeler var. Ancak Leopard 2 ve M1A1 tanklarıyla Ukrayna’nın zırhlıları, Rus zırhlıları karşısında muhtemelen daha üstün konuma gelecek.

Hilken Doğaç Boran: Başkan Biden Ukrayna’ya tank verileceğini duyururken bunların teknolojik olarak karmaşık olduğunu ve bakımının zor olduğu uyarısını yaptı. Ukrayna kuvvetleri bu tankları sadece birkaç aylık eğitimle verimli bir şekilde kullanıp bakımını yapabilecek mi?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gian Gentile: Yapabilecekler diye düşünüyorum. Ukraynalıların savaşma iradesi çok yüksek. Ülkelerinin varlığı için savaşıyorlar. Rus ordusu, siyasi liderlerinin söylediklerinden bağımsız olarak, Ukraynalıların yaratıcı olduğunu ve uyum sağlayabildiğini biliyor. HIMARS’ları kısa sürede etkili bir şekilde kullanmayı öğrendiler. Ukraynalıların savaş alanındaki performansına yönelik gözlemlerime dayanarak, makul bir süre içerisinde Leopard 2 ve M1A1’leri saflarına dahil edebileceklerini söyleyebilirim. Bunun yanı sıra ABD’den çok sayıda Bradley piyade muharebe araçları, Almanya’dan gelen Marder’ler ve diğer ülkelerden aldıkları ekipmanı da dahil edeceklerdir. Şu ana kadar gördüğümüz kadarıyla Ukraynalılar bu araçları ordularına entegre edip, yaratıcı bir biçimde kullanabilecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hilken Doğaç Boran: İşgalin ilk döneminde Ukrayna askerlerinin Rus güçlerine karşı etkili biçimde tanksavar sistemleri kullandığını gördük. Rus tanklarını yok ettiler, dünya çapında manşetlere düştüler. Bunları Batı ülkeleri Ukrayna’ya vermişti.. Ama şimdi, neredeyse bir yıl içinde, bu sistemlerin bazıları Rusların ellerine geçti. Sorum şu; Ruslar bu sistemleri, batı ülkelerinin Ukrayna’ya sağlamayı planladığı değerli ve pahalı muharebe tanklarına karşı kullanma olasılığı var mı?

Gian Gentile: Evet, yani Rusların kendi tanksavar güdümlü füzeleri var. Savaşın ilk bir buçuk ayı boyunca muharebe meydanı bugün gördüğümüzden çok farklıydı. Rusya batının sağladığı tanksavarların bir kısmını ele geçirmiş olsa da bunun gidişatı pek değiştireceğini düşünmüyorum. Tank savaşında önemli olan modern bir tank için korumadır. Rus tankları için de öyle. Korunma, tankın her tarafında eşit olmaz. Önünde, sürücünün oturduğu ve zırhın eğimli olduğu kısmına yoğunlaşır. Yani Ukrayna askerleri tankların ön tarafını düşmanlara yönelik tuttuğu sürece Rusların elindeki tankseverlerin önümüzdeki iki üç ay içinde gidişatı değiştirebileceğini sanmıyorum.