hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ukrayna’da patlayan barajda çevresel tehlike endişesi

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Ukrayna'da baraj patlaması, çevresel bir facianın yaşanabileceği konusunda uzmanları endişelendiriyor. Çevredeki yerleşim yerlerini su altında bırakan patlama, Dinyeper Nehri’ndeki mayınların güvenli yerlere sürüklenme riskini de ortaya çıkardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ukrayna'da işgalin ilk gününden beri Rus kontrolü altında olan Nova Kakhovka barajı yıkıldı, Dinyeper Nehri civarındaki yerleşim yerleri ve 300 bin kişinin yaşadığı Herson şehrini su esir aldı.

  Dinyeper Nehri’ndeki mayınların, barajın patlamasıyla kontrolsüz bir şekilde akıntıya kapıldığı öğrenildi. Mayınların, yerleşim yerlerine ulaşabileceği ve kurtarma çalışmalarına engel teşkil edebileceği belirtiliyor. Bölgeden tahliyeler devam ediyor. Uzmanlara göre, yaklaşık 20 bin kişinin bölgeden çıkarılması gerekiyor.

  Barajın patlama sebebi hala ortaya çıkmış durumda değil. Rusya, barajı Ukrayna'nın sabote ettiğini ileri sürüyor. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ise Rusya'nın cezai sorumluluğu olduğunu ve Ukrayna'nın da soruşturma başlattığını ifade etti.

  Ukrayna’da patlayan barajda çevresel tehlike endişesi

  Patlamadan önce Kakhovka Gölü’ndeki su seviyesinin yükselmesinin bilinçli olduğu iddia edildi. Patlama sonucu oluşan selde evler ve altyapı harap oldu, topraklar artık tarım için elverişsiz hale geldiği ve civar bölgelere su tedariğinde sıkıntılar var.

  Barajdaki ekipmanlarda bulunan toplam 400 ton motor yağının nehre karışma riski bulunuyor. Nehrin üzerinde ince bir tabaka yaratarak oksijenin suya girmesini engelleyecek yağın, nehirdeki ekolojik yaşama büyük zararlar vereceği dile getirildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow