hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ukrayna'dan İstanbul Sözleşmesine onay

  Ukrayna Parlamentosu, kadına yönelik ve aile içi şiddeti önleme ve mücadeleye dair Avrupa Konseyinin İstanbul Sözleşmesini onayladı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy, Parlamento onayının ardından milletvekillerine teşekkür etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ukrayna'da Parlamento, İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen ‘Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ni onayladı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy’de Parlamento’ya teşekkür etti.

  Zelenskiy, “Avrupa entegrasyonumuzu destekleyen milletvekillerimize minnettarım. Kadına yönelik şiddetin ve aile içi şiddetin önlenmesine ilişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'ne ilişkin oylamayı belirtmek isterim. Bu sözleşme, imza yerine göre genellikle İstanbul Sözleşmesi olarak adlandırılır. Söylendiği gibi onlarca yıldır işlevsizdi, oysa ana içeriği şiddetten ve çeşitli ayrımcılık biçimlerinden korunmaya yönelik basit bir taahhüt.” ifadelerini kullandı.

  Ukrayna, sözleşmeye 7 Kasım 2011’de imza atmıştı. Ukrayna liderinin gündeminde ülkesinin Avrupa Birliği'ne adaylığı da vardı. Vladimir Zelenskiy, “Adım adım kritik bir haftadan geçiyoruz. Ukrayna'nın adaylığı hak ettiğinden kimsenin şüphe duymaması için her gün her şeyi yapıyoruz. Her gün, birleşik bir Avrupa değer temelli alanının parçası olduğumuzu kanıtlıyoruz.” sözlerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow