hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ülkelerin Akdeniz'deki savaş güçleri

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Suriye'de Doğu Guta'nın Duma semtinde düzenlendiği iddia edilen kimyasal saldırı sonra askeri hareketlilik en üst seviyede. Yoğunluğun olduğu bölge Doğu Akdeniz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Girit Adası'nın doğusunda Amerikan USS Donald Cook Destroyeri bulunuyor. Diğer savaş gemileri Norkfolk'tan Doğu Akdenize gelmek üzere ayrıldı. ABD'nin amfibik USS New York, F-18 ve EA 18 savaş uçaklarının bulunduğu USS Harry Truman saldırı grubunun da bölgede olması bekleniyor. Alman fırkateyni Hessen de Amerikan savaş gemilerine eşlik edecek.

  İngiltere'nin Güney Kıbrıs'taki Akrotiri üssünde Tornado ve Tayfun savaş uçakları bulunuyor. Bunlara ek olarak Hellfıre füze donanımlı Reaper Dronelar da İngiltere'nin bölgedeki bir diğer askeri gücü. Fransa ise 4 destroyer ve 1 nükleer güçle çalışan denizaltısı ile Doğu Akdeniz'de. Girit'in doğusunda bulunan ABD'nin USS Donald Cook Destroyeri'ne uzak bir mesafede bir Rus fırkateynin beklemede. 1 Rus fırkateyni de seyirde. Suriye Tartus'ta Rus denizaltıları limanda. Ayrıca Rusya'nın Lazkiye ve Tartus'ta konuşlu S-400 füze savunma sistemi devrede. Şu ana kadar denizde bu güçler karşı karşıya gelmedi. Ülkeler, radar ve uydularla birbirlerini izliyor.

  CNN TÜRK'ün edindiği bilgiye göre, Türkiye'nin de Akdeniz Kalkanı Harekatı çerçevesinde 1 fırkateyn, 1 hücumbot ve ayrıca, 1 fırkateyn münhasır ekonomik bölge yakınlarında. Bunun dışında 1 fırkateyn de 'ge'ye yakın seyirde.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow