hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Uluslararası Enerji Ajansı'ndan uyarı

  Uluslararası Enerji Ajansı Direktörü Fatih Birol, Rusya'nın Avrupa'ya enerji tedariğini azaltması ile ilgili İngiliz basınına önemli bir demeç verdi. BBC’ye konuşan Birol, Moskova’nın kışın Avrupa’ya doğal gazı tamamen kesme ihtimalinin olduğunu söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İngiliz BBC kanalına konuşan Uluslararası Enerji Ajansı Direktörü Fatih Birol, Moskova'nın Avrupa'ya gaz tedariğini azaltmasının "stratejik" bir adım olduğunu vurguladı. Rusya'nın Avrupa’nın doğal gaz depolarını doldurmasını engelleyerek kışın elini güçlendirmeyi planlıyor olabileceğini söyledi.

  Uluslararası Enerji Ajansı Direktörü Fatih Birol, Rus gazının tamamen kesilmesi durumunda Avrupa’da doğal gaz kullanımının "Planlı ve düzenli bir biçimde kısıtlanması gerekebileceğini" ifade etti.

  Avrupa, Rusya'nın Ukrayna'yı ikinci işgalinden önce doğal gaz ihtiyacının %40'ını Rusya’dan karşılıyordu. Ancak bu oran şimdi %20 civarına düştü. Avrupa ülkeleri, geçtiğimiz ay çalkantılı doğal gaz fiyatlarından korunmak için depolama tesislerini doldurma kararı aldı. Kasım'a kadar %80 doluluk oranına ulaşma hedefi kondu. Şu anda ise bu oranın %55 civarında olduğu düşünülüyor.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow