Unesco'dan "2030" anketi

Unesco'dan "2030" anketi

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü, dünya genelinde 15 bini aşkın kişinin katıldığı bir ankette katılımcılara, “2030 yılında dünya en fazla hangi küresel sorunla mücadele edecek?” Sorusunu yöneltti. O ankette katılımcılar en çok, "Dünya, 10 yıl sonra iklim değişikliği ve bioçeşitlilik kaybıyla mücadele edecek" yanıtını verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

“10 yıl sonra, dünyanın en büyük küresel sorunu iklim değişikliği ve bioçeşitlilik kaybıyla mücadele olacak” Dikkat çeken bu tespit, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü anketine ait.

Unesco, 2020 yılının mayıs ve eylül ayları arasında yaptığı kapsamlı araştırmada dünyanın 10 yıl sonra mücadele edeceği en önemli küresel sorunun ne olacağı sorusuna yanıt aradı. 25 dilde yapılan ankete, 15 bini aşkın kişi katıldı. Katılımcılara, 2030 yılında küresel çapta mücadelede öne çıkacak temel sorunlar için 11 ayrı seçenek sunuldu.

Katılımcıların çoğu, artan doğal afetler ve aşırı değişkenlik gösteren hava koşulları gibi sorunlar nedeniyle iklim değişikliği ve biyolojik çeşitlilik kaybını en büyük endişe olarak değerlendirdi. Sorunun çözümü olarak en iyi yolun da daha fazla yeşil çözümlere yatırım yapmak bu konuda eğitimi yaygınlaştırmak ve uluslararası iş birliğini teşvik etmek olduğu savunuldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ankette, 2030'da yaşanması beklenen küresel sorunlarda ikinci sırada şiddet ve çatışmalar üçüncü sırada, ayrımcılık ve eşitsizlik dördüncü sırada; yiyecek, su ve barınma eksikliği ile beşinci sırada ise sağlık ve çeşitli hastalıklar yer aldı.

 

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber